Ankara Etnografya Müzesi'nde bulunan sof kumaşların konservasyonu
Conservation of sof fabrics in Ankara Etnography Museum
  1. Tez No: 812469
  2. Yazar: SONAY ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ankara Etnografya Müzesi, Başkent Ankara'da yer alan Türkiye'nin ilk devlet müzesi ve Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden sonra 15 yıl süreyle istiratgahı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ahşap, seramik, hat sanatı, el yazmaları ve minyatürler, geleneksel kıyafet ve dokumalar, metal eserler İslam Sanatı, etnografik ve Türk Halk Kültürüne ait birçok eseri bünyesinde bulundurmaktadır. Bu eserler arasında sof kumaşlar, bölgenin kültürünü yansıtan ve korunması gereken dokuma örnekleridir. Osmanlı'da yüzyıllarca değer görmüş olan tiftik ve tiftik ürünlerinden olan sof kumaşlar özellikle 15. yy ve 18. yy arasında halk için önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Sof kumaşlar hem halk ve yüksek mevkili kişilerce hem de padişah kıyafetlerinde tercih edilmiştir. Ülkemizde sof dokuma örneklerine sık rastlanmamakla birlikte bazı müzelerde tiftik ürünleri görülmektedir. Bunlardan biri Ankara Etnografya Müzesi'nde bulunan sof kumaşlardır. Bölge kültürünü yansıtan değerler olarak bu sof kumaşların korunması gerekmektedir. Bu doğrultuda“Ankara Etnografya Müzesi'nde Bulunan Sof Kumaşların Konservasyonu”başlıklı tez çalışmamızın amacı, sof kumaşların üretim tekniklerinin incelenmesi, bozulma etkenlerinin tespiti ve bu etkenlere yönelik konservasyon ve restorasyon çalışmalarının yürütülmesi, eserlere yönelik belgeleme çalışmalarının gerçekleştirilmesi, sergileme ve saklama koşullarının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Ankara Ethnography Museum is the first state museum of Turkey located in the capital Ankara and the resting place of Mustafa Kemal Atatürk for 15 years after his death. Wood, ceramics, calligraphy, manuscripts and miniatures, traditional clothes and weavings, metal works include many works of Islamic Art, ethnographic and Turkish Folk Culture. Among these works, sof fabrics are examples of weaving that reflect the culture of the region and should be preserved. Mohair and sof fabrics, one of the mohair products that have been valued for centuries in the Ottoman Empire, have been an important source of income for the people, especially between the 15th and 18th centuries. Sof fabrics were preferred by both the public and high-ranking people, as well as the sultan's clothes. Although sof weaving samples are not frequently encountered in our country, we see mohair products in some museums. One of them is sof fabrics in Ankara Ethnography Museum. These sof fabrics should be protected as values reflecting the culture of the region. In this direction, the aim of our thesis study titled“Conservation of Sof Fabrics in Ankara Ethnography Museum”is to examine the production techniques of soft fabrics, to determine the deterioration factors and to carry out conservation and restoration studies for these factors, to carry out documentation studies for the artifacts, to determine the exhibition and storage conditions.