Ankara Etnoğrafya Müzesi Geleneksel Türk kadın Başlıkları Koleksiyonunun incelenmesi ve kitre bebek üzerinde turistik ürün olarak uygulanması
Determination of the Traditional Turkish Women's Headwear Collection of Ankara Ethnography Museum and its application as a touristic product on the tragacanth doll
  1. Tez No: 945783
  2. Yazar: HALİME GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SERPİL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu çalışma, Ankara Etnoğrafya Müzesi Geleneksel Türk Kadın Başlıkları Koleksiyonunun İncelenmesi ve Kitre Bebek Üzerinde Turistik Ürün Olarak Uygulanmasını içermektedir. Bu çalışmada; Ankara Etnoğrafya Müzesi Geleneksel Başlıkları koleksiyonunda bulunan XIX.Yüzyıla ait Türk kadın başlıkların, kültür özellik, form, boyut, çeşit, araç-gereç, desen, motif, renk, başlıkların kompozisyon ve anlam özellikleri incelemesi, elde edilen verilerden folklorik Türk kadın başlıklarının kültür turizmine kazandırılması amacıyla kitre bebek üzerinde aslına uygun, turistik ürün olarak uygulanması, bu uygulamanın sürdürülebilirliğinin sağlanması, araştırma konusu olarak ele alınmıştır. Tespit edilen 13 adet başlık ve 12 adet tepeliğin genel detay fotoğrafları çekilerek hazırlanan bilgi formları doğrultusunda başlık ve tepeliklerinin biçim, boyut, malzeme, teknik, renk, süsleme ve kompozisyon özellikleri incelenmiştir. Düzenlenen bilgi formları, incelenen her bir ürün için kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler tablolara aktarılarak frekans ve yüzdeleri ifade edilerek yorumlanmıştır. Müzede bulunana başlık ve tepeliklerin incelenmesinde ulaşılan sonuçlara göre; başlıkların üretiminin 19.yy' la tarihlendiği, gelin başlıkları olduğu, kullanılan gereçlerde genel olarak; dokuma ve ipek kumaş, altın(Au), gümüş(Ag) ve metal penesler ile kum boncuk, nazar boncuğu, metal borular, yarım daire şeklinde metaller kullanıldığı, renklerde ise kırmızı, yeşil, pembe, beyaz, mavi, sarı kullanıldığı, kumaş süslemesinde iğne oyası, tel kırma, sim sırma işleme kullanıldığı görülmüştür. Araştırma Ankara Etnoğrafya Müzesi'nde bulunan geleneksel Türk kadın başlıkları ile sınırlıdır. Konu ile ilgili yabancı, Türkçe literatür ve internet kaynakları ile sınırlıdır. Yapılan çalışmada elde edilen bilgiler doğrultusunda başlıkların yörelerine ait giyim kuşam ile 2 farklı boyutta 4 kitre pamuk bebek yapımı ile bebeklerin ölçülerine uygun, dört başlık ve başlıkların giyim kuşam uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the Examination of the Traditional Turkish Women's Headgear Collection of Ankara Ethnography Museum and its Application as a Touristic Product on Kitre Bebek. In this study; Examination of the composition and meaning characteristics of the Turkish women's headdresses belonging to the XIXth Century in the collection of Traditional Headgear of the Ankara Ethnography Museum, cultural features, forms, sizes, types, tools, patterns, motifs, colors, headgear, and the application of folkloric Turkish women's headdresses as a touristic product on the kitre doll in order to bring them to cultural tourism, and ensuring the sustainability of this practice were discussed as the subject of research. In line with the information forms prepared by taking general detail photographs of 13 capitals and 12 hillocks, the form, size, material, technique, color, ornament and composition features of the capitals and hillocks were examined. The prepared information forms were used for each product examined. The information obtained was transferred to the tables and interpreted by expressing the frequencies and percentages. According to the results obtained in the examination of the capitals and hillocks in the museum; The production of headdresses dates back to the 19th century, they are bridal headdresses, and in general, the materials used; woven and silk fabric, gold (Au), silver (Ag) and metal pliers, sand beads, evil eye beads, metal pipes, semicircular metals were used, red, green, pink, white, blue, yellow were used in colors, needlework, wire breaking, glitter embroidery were used in fabric decoration. The research is limited to traditional Turkish women's headdresses in the Ankara Ethnography Museum. It is limited to foreign, Turkish literature and internet resources on the subject. In line with the information obtained in the study, the clothing of the headgear belonging to the regions of the headgear, 4 kitre cotton dolls in 2 different sizes were made, and the clothing application of four heads and headgear was made in accordance with the dimensions of the babies.