Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan bakır alaşımlı eserlerin konservasyonu
Conservation of copper alloy artefacts found in the Museum of Anatolian Civilizations
  1. Tez No: 812468
  2. Yazar: EYLÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma konusu olarak; Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi deposunda bulunan, daha önce herhangi bir konservasyon işlemi yapılmamış, farklı form, bozulma ve özelliklere sahip olduğu düşünülen 12 bakır alaşımlı obje ele alınmıştır. Objeler müze koleksiyonuna satın alma ve müsadere yolu ile dahil olmuştur. Bu nedenle objelerin bulundukları bölge, kazı, tarihlendirme bilgileri bulunmamaktadır. Arkeolojik kazı alanlarında ve müzelerde yapılan çalışmalarda sıkça karşılaştığımız bakır alaşımlı objeler, ait oldukları dönemin gündelik ve teknik alanlarına ışık tutmaktadır. Bu nedenle geçirecekleri konservasyon süreçleri önem arz etmektedir. Tez kapsamında yapılan konservasyon uygulamalarının ilk adımı olan belgeleme ve teşhis, objelerin mevcut durum tespitleri ve yapılacak müdahalelerin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Görsel inceleme, fotoğraflama ve analiz çalışmaları ile objeler hakkında ayrıntılı bilgi elde edilmiştir. Tez çalışmasının sonunda, objelerin onarım çalışmaları tamamlanmış, süreç boyunca belgeleme formlarına işlenen veriler sayesinde objeler kayıt altına alınmış ve gelecek nesillere aktarımına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a research subject; 12 copper alloy objects found in the warehouse of Ankara Anatolian Civilizations Museum, which have not been preserved before, and which are thought to have different forms, deteriorations and properties, are discussed. Objects have been included in the museum collection through purchase and confiscation. For this reason, there is no information about the region, excavation and dating of the objects. Copper alloy objects, which we frequently encounter in archaeological excavations and in museums, shed light on the daily and technical areas of the period they belong to. For this reason, the conservation processes they will undergo are important. Documentation and diagnosis, which is the first step of the conservation applications made within the scope of the thesis, is very important in terms of determining the current situation of the objects and determining the interventions to be made. Detailed information about the objects was obtained through visual inspection, photographing and analysis studies. At the end of the thesis work, the repair work of the objects was completed, Thanks to the data processed in the documentation forms throughout the process, the objects were recorded and contributed to their transfer to future generations.