Kamu yönetiminde değişim, hükümet sistemleri ve Türkiye modeli
Change in public administration, government systems and Turkish-type presidential system
  1. Tez No: 812471
  2. Yazar: FAHRİ ANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Değişim her zaman sürekli ve devamlı şekilde gerçekleşen bir olgu olmuştur. 20. Yüzyılla birlikte her alanda gerçekleşen değişim olgusu, yönetim alanında da kendini göstermiştir. 1929 Ekonomik Buhran sonrasında ekonomik alanda gerçekleşen Keynesyen politikalar devlet ve yönetim anlayışında değişiklik yaşanmış, klasik devlet anlayışından müdahaleci devlet anlayışına geçişle birlikte kamu yönetimde de Geleneksel Yönetim paradigması gündeme gelmiştir. 1980'li yıllara kadar ki süreçte kamu yönetimde egemenliğini koruyan Geleneksel Kamu Yönetimi anlayışı, temel ilke ve özellikleri kamu yönetimde kırtasiyecilik, merkeziyetçilik, verimsiz ve hantal bürokrasiye neden olmuştur. Bu sebeplerle ve 1980'li yıllarda gerçekleşen küreselleşme ve liberal politikalar neticesinde kamu yönetimde de yeni bir paradigma değişimi görülmüştür. Yeni Kamu Yönetimi, kamu yönetimde yeni bir paradigma olarak gündeme gelmiştir. Yeni Kamu yönetimi, devlet ve yönetim anlayışında ''kürek çeken değil, dümen tutan'' düşüncesi hakimiyet kazanmıştır. Kamu yönetimindeki değişim, Yeni Kamu Hizmeti anlayışı ve 21.YY' a doğru yönetişim anlayışı devam etmiştir. Küresel ölçekte gerçekleşen yönetim anlayışı devletlerin hükümet sistemlerinden de bağımsız şekilde gerçekleşmemektedir. Özellikle ülkemizde Cumhuriyet'in ilanından günümüze kadar olan ki süreçte hükümet sistemlerinde de değişim görülmektedir. Bu değişim gerek sistemden gerekse de yönetim yapısından kaynaklanmaktadır. Türkiye'de kuruluşundan bu süreye kadar meclis hükümet sistemi, parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi ile yönetilmiştir. Uzun yıllar parlamenter sisteme dayalı hükümet sistemi uygulanan ülkemizde parlamenter sisteminin, istikrasız hükümetlere yol açması, yönetimde sürekliliği engellemesi ve periyodik hale gelen darbelere yol açması sebebiyle sorgulanır hale gelmiştir. Bu sebepler, hükümet sistemlerinde yeni arayışların gerçekleşmesiyle sonuçlanmıştır. Bu arayışlar sonucunda 2017 yılında Anayasa değişikliği referandumunun kabul edilmesiyle Türkiye parlamenter hükümet modelinden Türk Tipi Başkanlık Sistemi olarak da adlandıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmiştir. Bu yeni hükümet sistemi, yasama ve yürütme organlarının ayrılığını, yürütme organındaki çift başlılığı, koalisyon hükümetlerin kurulması sorunları başta olmak üzere yönetim alanında yaşanan istikrasızlık ve etkinlik sorunlarına çözüm getiren bir sistem olmuştur.
Özet (Çeviri)
Change has always been a constant and continuous phenomenon. The phenomenon of change that took place in every field with the 20th century also showed itself in the field of management. After the 1929 Economic Depression, Keynesian policies realized in the economic field changed the understanding of state and administration. With the transition from the classical state understanding to the interventionist state understanding, the Traditional Management paradigm came to the fore in public administration. Traditional Public Administration understanding, which maintained its dominance in public administration until the 1980s, caused paperwork, centralism, and inefficient and cumbersome bureaucracy in public administration. For these reasons and because of the globalization and liberal policies that took place in the 1980s, a new paradigm shift has been observed in public administration. New Public Administration has come to the fore and was formed as a new paradigm in public administration. In the new public administration, state, and management understanding, the idea of“ steering not rowing”gained dominance. The change in public administration continued as the New Public Service understanding and then the governance approach towards the 21st century. The understanding of management that took place on a global scale did not occur separately from the government systems of the states. Especially in our country, from the proclamation of the Republic to the present, there has been a change in the government systems. This change stems from both the system and the management structure. From its establishment up to now, Turkey has been governed by an assembly government system, a parliamentary system, and a semi-presidential system. In our country, where the government system based on the parliamentary system has been implemented for many years. the parliamentary system has become questionable because it leads to unstable governments, prevents continuity in administration, and causes periodic coups. These reasons have resulted in the realization of new searches in government systems. As a result of these pursuits, with the adoption of the constitutional amendment referendum in 2017, the Turkish parliamentary government model had to switch to the Presidential Government System, which is also called the Turkish Type Presidential System. This new government system has been a system that provides solutions to the problems of instability and effectiveness in the field of administration, especially the separation of the legislative and executive organs, the dual headedness of the executive branch, and the establishment of coalition governments. The Presidential Government System, which has made changes in the judicial and legislative organs, especially the executive, has become a version of the Presidential System adapted to our country. In this context, this study will deal with the necessity of change in public administration in the context of government systems and as a result, the Presidential Government System, which is unique to our country, will be discussed.