Design and simulation of an auscultation data acquisition system on a single integrated chip
Bir stetoskop ses verisi edinimi sisteminin tümleşik devre üzerinde tasarım ve simülasyonu
- Tez No: 812484
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YASEMİN KAHYA, PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
COVID-19 salgını, sağlık sistemlerinin çoğu aynı anda tüm hastalara uyum sağlayamadığı i çin uzaktan sağlık hizmetinin ve semptomların erken tespitinin önemini hatırlattı. Sağlık sistemleri üzerindeki yük akıllı giyilebilir uzaktan algılama teknolojileri ve çevrimiçi sağlık hizmetleri ile azaltılabilir. Bu çalışma, uzaktan sağlık izleme için tek bir entegre çip üzerinde giyilebilir bir oskültasyon veri toplama sistemi tasarlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada geleneksel bir stetoskoptan çok kanallı bilgisayarlı veri toplama sistemlerine kadar mevcut oskültasyon cihazları dikkatlice araştırıldı. Bilgisayarlı oskültasyon veri toplama sistemlerindeki mevcut standart analiz edildi ve bir ses toplama sistemi için tasarım seçimi sunuldu. Az akım tüketen, yüksek performanslı MEMS mikrofon sistemlerinin kullanımı, aktif gürültü iptali açısından diğer giyilebilir cihazlarda ve önerilen düşük güçlü giyilebilir oskültasyon sensörü arayüzü için potansiyel bir aday olarak listelendi. Çok yönlü anahtarlamalı kapasitör tabanlı kazanç aşaması ve ikinci dereceden filtre tasarımı Python desteği ile hızlıca gerçeklenmiştir. Tasarlanan yeni oskülasyon veri toplama sisteminin diğer yapı taşlarını tek bir sistemde yerleştirmek için anahtarlamalı kapasitör filtre bloklarının yerle ̧sim sonrası simülasyonu TSMC 180 nm teknolojisi kullanılarak yapılmıştır ve sistemin tek bir entegre çip haline getirilmesinde ̈onemli bir aşama kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has reminded us of the importance of remote healthcare and early detection of symptoms, as most healthcare systems cannot accommodate all patients at once. The burden on health systems can be reduced with smart wearable remote sensing technologies and online health services. This study aims to design a wearable auscultation data acquisition system on a single integrated chip for remote health monitoring. In this study, available auscultation devices, from a conventional stethoscope to multi-channel computerized data acquisition systems, were carefully investigated. The current standard in computerized auscultation data acquisition systems was analyzed and the design choice for a sound acquisition system was presented. The use of low current consuming, high performance MEMS microphone systems has been listed in other wearables in terms of active noise cancellation and as a potential candidate for the proposed low-power wearable auscultation sensor interface. The versatile switched-capacitor-based gain stage and second-order filter design is quickly implemented with Python support. In order to place the other building blocks of the designed new auscultation data acquisition system in a single system, the post-layout simulation of the switched capacitor filter blocks was made using TSMC 180 nm technology, and an important progress is made in development of the proposed system in a single integrated chip.