Cezaların içtimaı
Aggregation of punishments
  1. Tez No: 812487
  2. Yazar: CAN BAYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Cezaların içtimaı; bir kimse hakkında hükmolunan birden fazla cezadan her birinin tamamen veya kısmen, aynı zaman dilimi içerisinde, infaz edilebilir olması durumudur. Cezaların içtimaı, yalnız hukuki bir kavramı değil, aynı zamanda bir olguyu ifade etmektedir. Cezaların içtimaı durumunda uygulanacak kurallar, evrensel ve genelgeçer nitelikte değildir. Kavramın hukuki niteliği, ulusal düzenlemelere göre değişiklik gösterebilecekse de genel itibarıyla karma yapıda olduğu söylenebilir. Cezaların içtimaı kavramı, geniş anlamda ceza hukukunun farklı disiplinlerine temas etmekle birlikte; bu kavramın infaz hukukuyla olan ilişkisi ağır basmaktadır. Gerçek içtima ilkesi; birden fazla suç işleyen kimse hakkında, işlenen suç sayınca ceza hükmedilmesini ifade etmektedir. Gerçek içtima ilkesinin uygulanması ile ortaya çıkan cezaların içtimaı durumu, cezaların ölçüsüzlüğüne ve/veya infazın olanaksızlığına neden olabilmektedir. Bahsedilen ölçüsüzlüğü ve/veya olanaksızlığı engellemek adına; bir kısım cezanın infazından vazgeçilmesi, cezaların eş zamanlı olarak infaz edilmesi, toplam cezanın aşamayacağı üst sınırlar belirlenmesi, ceza türlerinin değiştirilmesi gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Cezaların bağımsızlığı kuralı ise içtima durumundaki cezaların birbiri varlığına ve niteliğine etki etmemesini ifade eder. Çalışmamız kapsamında; bir kısım cezanın infazından vazgeçilmesi, adil ve akla uygun görülmemiş ancak bu düşüncenin ölçüsüz ve infazı olanaksız cezalar doğurabileceği kabul edilerek birtakım önerilerde bulunulmuştur. Bu önerilerin altında yatan düşünceler; cezaların infazından vazgeçilmemesi, her bir suç için hafif de olsa kaçınılmaz bir ceza uygulanması, cezaların bağımsızlığı sağlanarak suçlar ve cezalar arasındaki nedensellik ilişkinin korunması, cezaların infazından beklenen bireysel ve kamusal yararları gerçekleştirmeye elverişli yeni ceza türlerinin düzenlenmesi, ölçüsüz veya infazı olanaksız duruma gelen cezaların farklı bir cezaya dönüştürülmesidir.
Özet (Çeviri)
Aggregation of Punishments refers to the situation in which more than one penalty imposed on a person can be fully or partially executed within the same time frame. The Aggregation of Penalties expresses not only a legal concept but also a matter of fact. The rules to be applied in the case of the aggregation of penalties are not universal and generally accepted. Although the legal attributions of the concept may vary according to national regulations, it can be said that it has a mixed structure in general. Although the concept of the aggregation of penalties deals with different disciplines of criminal law in a broad sense, its relationship with the law of execution is predominant. The real aggregation principle means that a person who commits more than one crime is sentenced according to the number of crimes committed. The aggregation of penalties that results from executing of real aggregation principle may cause the intemperance of the punishments and/or the impracticality of execution. In order to prevent this excessiveness and/or impracticability of execution, some methods were opted such as abandoning the execution of some penalties, executing the penalties concurrently, determining the upper limits that the total penalty cannot exceed, and changing the types of penalties. On the other hand, the rule of independence of penalties means that the penalties in the case of aggregation do not affect the existence and quality of each other. In the scope of this study, some suggestion was made that even though the waiving of the execution of some punishments was not seen as fair and reasonable, nonetheless, the judgement may lead to excessive and impossible punishments. The thoughts behind these suggestions are not giving up on the execution of punishments, imposing heavy penalties even if lightly for each crime, maintaining the causality relationship between crimes and penalties by ensuring the independence of penalties, arranging new types of punishments suitable for realizing the individual and public interest expected from the execution of punishments, and transforming disproportionate or impossible punishments into a different type of punishment.