Sosyal medyada siyasal propaganda: 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde Twitter kullanımı
Political propaganda in social media: Use of Twitter in the 24 June 2018 Presidential Election
- Tez No: 812488
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amme İdaresi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Son yıllarda teknolojide meydana gelen gelişmeler birçok alanı olduğu gibi siyasal propagandayı da etkilemiştir. 2000'li yıllarda Web 2.0'ın ortaya çıkmasıyla birlikte, sosyal medyanın geleneksel medyanın yanında politik propaganda aracı olarak kullanılmasını beraberinde getirmiştir. Günümüzde seçmeni ve siyasi aktörleri ortak bir paydada buluşturan sosyal medya mecraları, seçim dönemlerinde daha sık kullanılsa da seçimden sonra da seçmenin ve siyasi aktörlerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan önemli bir araç olmuştur. Son yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyal medya siyasal propaganda aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla bu tezin amacı, internet ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen değişimin Türkiye'deki seçim kampanyalarına ve siyasi liderlerin iletişim için kullandıkları yöntem ve role etkisini incelemek olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın kapsamı, Türkiye'de yoğun kullanılan sosyal medya mecralarında 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde liderlerin kampanya süreci olarak belirlenmiştir. 24 Haziran Seçimi'nde Cumhurbaşkanı adayları etkinliklerini, mitinglerini, vaatlerini ve mesajlarını sosyal medya aracılığıyla halka iletmiş ve seçmeni kendilerine oy verme yönünde ikna etmeye çalışmışlardır. Bu çalışmada, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçim'inde en çok oy alan adaylar mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce'nin sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'ı nasıl kullandıkları ve bu platform üzerinden verdikleri mesajlar nitel araştırma yöntemlerinden biri olan tematik içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Ardından bu analizden elde edilen verilerle yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yöntemine başvurulmuştur. Adayların 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'inde Twitter'da verdikleri mesajlar değerlendirildiğinde; Recep Tayyip Erdoğan'ın olumlu ve proje odaklı mesajlar verdiği, Muharrem İnce'nin ise negatif propaganda odaklı mesajlar verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in technology in recent years have affected political propaganda as well as many other fields. With the emergence of Web 2.0 in the 2000s, social media has been used as a political propaganda tool alongside traditional media. Nowadays, social media channels, which bring voters and political actors together on a common ground, have become an important tool that enables voters and political actors to communicate with each other after the election, although they are used more frequently during election periods. In recent years, social media has started to be used as a political propaganda tool in Turkey as well as in the world. Accordingly, the aim of this thesis is to examine the effect of the change in information and communication technologies with the internet on the election campaigns in Turkey and the method and role used by political leaders for communication. In accordance with this purpose, the scope of the research has been determined as the campaign process of the leaders in the 24 June 2018 Presidential Election in social media channels that are used extensively in Turkey. In the June 24 Election, the presidential candidates conveyed their activities, rallies, promises and messages to the public via social media and tried to persuade the voters to vote for them. In this study, the ways which the candidates who received the most of the votes in the 24 June 2018 Presidential Elections, current President Recep Tayyip Erdoğan and his rival candidate Muharrem İnce, preferred to use Twitter, one of the social media platforms, and the messages they gave on this platform were analyzed with the thematic content analysis method, which is one of the qualitative research methods. Then, a semi-structured in-depth interview method was applied with the data obtained from this analysis. Considering the messages given by the candidates on Twitter in the 24 June 2018 Presidential Election; It was concluded that Recep Tayyip Erdoğan gave positive and project-oriented messages, while Muharrem İnce gave negative propaganda-oriented messages.