Muhammed Acâc el-Hatîb ve hadis ilmindeki yeri
Muhammad Acâj al-Khatîb and his place in the science of of hadith
  1. Tez No: 812490
  2. Yazar: CÜNEYT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda Muhammed Acâc el-Hatîb'in hayatı, ilmî kişiliği, hadis ilmine katkıları, eserleri, hayatı ışığında takip ettiği eğitim metodu üslubu incelenmiştir. Diğer taraftan Muhammed Acâc el-Hatîb'in eğitim metodu, eğitim ve eserlerinde sergilemiş olduğu uslûbun dan yola çıkarak hadis ilmine sağlamış olduğu katkılarını ve dönemi bağlamında bu ilimdeki yerini tespit etmeğe çalıştık. Bu bağlamda ilk olarak müellifin yaşam serüveni doğumundan vefatına kadar ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bununla beraber çalışmamızda müellifin kişiliği, eğitim ve öğretim hayatı ve vefatı açısından da değinilmiştir. Ek olarak müellifin daha etraflı bir şekilde tanınmasını sağlamak amacıyla içinde yetişmiş olduğu çevre, toplum ve ailesiyle ilgili bazı önemli bilgilerin verilmesini uygun gördük. Bunun ardından Acâc el-Hatîb'in, ilmi kişiliği, hadis tenkitçiliği, mezhep ve meşrebi, ilmi titizliği, irşat ve tebliğ yöntemi, ahlakı, eserleri, akademik mecralarda okuyuculara sunmuş olduğu tebliğ ve makaleleri de tezimizin konularının bir kısmını teşkil etmektedir. Son olarak hadis ilmine katkıları, öğretimi, icazetleri, eserleri, modern çağda ortaya çıkan bazı hadis konuları hakkındaki görüşleri, hadis problemleri ve tartışmalı olan hadisler bağlamında hadisçi kişiliğini ele aldık. Bununla beraber başta Ebu Reyye ve onun gibi düşünen müsteşriklere karşı yapmış olduğu reddiyeleri de bu çalışmamızda zikretmeyi uygun gördük.
Özet (Çeviri)
In our study, the life, scientific personality, contributions to the science of hadith, works, and the style of education method he followed in the light of his life were examined. On the other hand, we tried to determine the contribution of Muhammad Acaj al-Hatib to the science of hadith based on his education method, education and the style he displayed in his works, and to determine his place in this science in the context of his period. In this context, first of all, the life adventure of the author is discussed in detail from his birth to his death. However, in our study, the personality of the author, education and training life and death are also mentioned. İn addition, we found it appropriate to provide some important information about the environment, society and family in which the author was brought up in order to provide a more comprehensive recognition of the author. After that, Acaj al-Hatîb's scientific personality, hadith criticism, sect and disposition, scientific rigor, method of guidance and notification, morals, works, papers and articles that he presented to the readers in academic media also constitute some of the subjects of our thesis. Finally, we discussed his contributions to the science of hadith, his teaching, ijazats, works, his views on some hadith issues that emerged in the modern age, hadith problems and his personality in the context of controversial hadiths. In addition to this, we found it appropriate to mention his refusals against Abu Reyya and the orientalists who thought like him in this study.