Ankara Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kuyud-ı Kadime Arşivi Vakf-ı Cedid Defterlerindeki ebru örnekleri
Marbling samples in the Vakf-i Cedid Registers of the Kuyud-i Kadime Archive at the Ankara General Directorate of Land Registry and Cadastre
- Tez No: 812491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TOKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Araştırma konusu olarak Ankara Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kuyud-ı Kadime Arşivi Vakf-ı Cedid Defterlerinde bulunan yetmiş adet ebru örneği incelenmiştir. Defterlerdeki ebruların fiziksel açıdan iyi olan, görünümü yıpranmamış ve farklı teknikleri barındıran örnekleri ele alınmıştır. Araştırmaya konu olan yetmiş adet defterin envanter kayıtları yeniden gözden geçirilerek eserlere ilişkin ayrıntılı bilgiler toplanmıştır. Eser inceleme formlarında defter adı, fon kodu, defter tarihi, eserin boyutları, ebrunun kullanım yeri, ebru çeşidi, ebrunun bugünkü durumu, görülen renkler ve kompozisyon özellikleri belirlenerek eser çözümlemeleri yapılmıştır. Ustaların ebrulara imza koymama gelenekleri, tarih ve isim tespitini mümkün kılmamıştır. Çalışmaya konu olan defterlerin tarih aralığı XV. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Elde edilen bulgulara göre ebruya en fazla XVIII. yüzyıla ait defterlerde, en az ise XV. ve XX. yüzyıla ait defterlerde rastlanılmış olup 3 adet tarihi bilinmeyen defter mevcuttur. İncelenen ebrularda en fazla kullanılan ebru çeşidinin neftli battal ebru, en az kullanılan ebru çeşidinin ise dalgalı ve şal ebru olduğu belirlenmiştir. Değerlendirmeye alınan yetmiş ebruda toplam 21 çeşit farklı rengin kullanıldığı görülmüştür. 58 örnekte uygulanan oksit sarı en çok görülen renk olarak ortaya çıkmıştır. Koyu gri, koyu kahverengi ve yağ yeşili renklerin ise en az görülen renkler olduğu anlaşılmıştır. İncelenen Vakf-ı Cedid Defterlerinin çoğunluğu deri ciltli olup genellikle ciltlerde ebru ve deri birlikte kullanılmıştır. Araştırma sonucunda incelenen ebruların yarısından fazlasının eserin cildinde, sırasıyla diğerlerinin eserin yan kâğıdında ve miklebinde yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research subject of this study pertains to seventy marbling samples found in the Vakf-ı Cedid registers of the Kuyud-ı Kadime archive at the Ankara General Directorate of Land Registry and Cadastre. Samples chosen for examination were those physically well-preserved, undamaged in appearance, and encompassing diverse techniques. The inventory records of the seventy registers subject to the study were reassessed to gather detailed information about the works. Analyses of the works were carried out by defining features such as register name, fund code, register date, dimensions of the work, location of the marbling, type of marbling, the current condition of the marbling, observed colors, and composition characteristics in work examination forms. The tradition of masters not signing their marblings has precluded the establishment of dates and names. The registers subject to the study span from the 15th to the 20th century. According to the findings, marbling was most common in registers from the 18th century, whereas it was least prevalent in the 15th and 20th centuries, with three registers of unknown date. The most frequently used type of marbling in the examined works was oil marbling, whereas the least used types were wave and shawl marbling. In the seventy marblings considered, 21 different colors were identified. Oxide yellow, applied in 58 instances, emerged as the most frequently observed color. Dark grey, dark brown, and olive green were determined to be the least observed colors. Most of the examined Vakf-ı Cedid registers have leather bindings, with marbling and leather typically used in conjunction. The research concluded that more than half of the examined marblings were located in the work's binding, with the remainder found in the work's side paper and paste down.