İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi TY 1951 numarada kayıtlı şiir mecmuası (İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif)
The collection of poems registered in the Istanbul University Library ty 1951 (Review-text-MESTAP's classifiction)
- Tez No: 812495
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Mecmualar, Türk kültüründeki birçok unsurun bir araya geldiği yazılı kaynaklardır. Mecmûa-i eşârlar ise, divan şairlerinin şiirlerinin önemli bir arşivini temsil eder. Bu tezin konusu İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY 1951 numaraya kayıtlı şiir mecmuasıdır. Mecmua latin harflerine aktarıldıktan sonra şekil ve içerik incelemesine geçilmiştir. Daha sonra MESTAP tablosuna şiirler kaydedilmiştir. Mecmua, toplam 98 varaktan oluşmaktadır. Mecmuanın içinde yer alan şiirler, ilgili şairlerin şiirleri önceden yapılmış çalışmalarla mukayese edilerek farklılıklar tespit edilip metnin dipnotunda belirtilmiştir. Mecmuada yer alan şairlerin özetle biyografilerine yer verilmiştir. Çalışma içerisinde, şairlerin yaşadığı yüzyıllar, kullanılan nazım şekilleri ve vezinler tablolar şeklinde sunulmuştur. Mecmuanın 18. yüzyılda derlendiği düşünülmektedir. 16 şaire ait 335 şiir içermektedir. Mecmudaki şairlerin çoğunluğu 16. yüzyıldandır ve Bâkî, Hâyâli, Zâtî ve Emrî gibi büyük şairlerin şiirleri yer almaktadır. Mecmua derleyicisinin, kendi edebi zevk ve anlayışına göre gazel ve kasideleri içeren bir antoloji tipinde mecmua oluşturduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Mecmuas are written sources that bring together many elements of Turkish culture. Mecmûa-i eşârs, on the other hand, represent an important archive of the poems of divan poets. The subject of this thesis is the poetry mecmûa registered in the Istanbul University Library Rare Works Library, number TY 1951. After the mecmua was transferred to Latin letters, its form and content were analyzed. Then the poems were recorded in the MESTAP table. The mecmua consists of a total of 98 varays. The poems in the Mecmua are compared with the poems of the relevant poets by comparing them with previous studies and the differences are identified and indicated in the footnote of the text. Brief biographies of the poets in the collection are included. In the study, the centuries in which the poets lived, the verse forms and meters used are presented in the form of tables. It is thought to have been compiled in the 18th century. It contains 335 poems by 16 poets. The majority of the poets are from the 16th century and include poems by great poets such as Bâkî, Hâyâli, Zâtî and Emrî. It can be said that the compiler of the mecmua created an anthology-type mecmua containing ghazals and qasida according to his own literary taste and understanding.