Mecmua-i Süleyman Fâik Efendi C. II (57b-115b)(İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY-9577)
Mecmua of sir Süleyman Fâik W. II (57b-115b) (İstanbul Universty Nadir Eserler Library TY-9577)
  1. Tez No: 553089
  2. Yazar: ZEYNEP MERİNOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmada on dokuzuncu asrın seçkin isimlerinden Süleyman Fâik Efendi'nin“Mecmua”isimli eseri edebî bakış açısı çerçevesinde incelenmiştir. Tezimizin alanı, adı geçen mecmuanın 57b-115b varakları ile sınırlandırılmıştır. İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi TY, 9577 numarada kayıtlı olan mecmuanın içeriği geniş kapsamlıdır. Süleyman Fâik Efendi Mecmuası'nda; şiir, hikâye, fıkra, anı, otobiyografi türleri bulunmaktadır. Ayrıca mecmuada bulunan dinî ve tasavvufî bilgiler de eserin çeşitliliğini göstermektedir. İçeriğinin çeşitliliğinden dolayı“karışık mecmua”olarak sınıflandırılan eser, edebiyat tarihimiz açısından önem arz eder. Bu sebeple Süleyman Fâik Efendi Mecmuası'nı tanıtmak günümüz araştırmacılarının kaynaklarına bir yenisini daha eklemektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the literary work named as“Mecmua”of Sir Süleyman Fâik nineteenth-century from elite examined in the frame of literary perspective. Field of our thesis has been limited with page's 57b-115b of the mentioned“Mecmua”. The contents of the mecmua which is registered in Istanbul University Library number Ty, 9577 is comprehensive. In the Mecmua of Sir Süleyman Fâik there are poetry, story, joke, memoir, autobiography types. In addition, the religious and mystical knowledge in the mecmua shows the diversity of the work. The work classified as mixed mecmua, due to the diversity of its content is important for our history of literature. For this reason, to introduce the Süleyman Fâik Efendi Mecmuası to add a new source to today's researchers.