Öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin dijital okur-yazarlık düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of digital literacy levels of teachercandidates and teachers
  1. Tez No: 812511
  2. Yazar: AYŞE GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBİN KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık düzeyleri arasında fark olup olmadığını incelemek amacıyla betimsel tarama modeline uygun olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde okuyan öğrenciler ile İstanbul'un Esenyurt, Kıraç ve Beylikdüzü İlçelerinde çalışan öğretmenlerden oluşmaktadır. Basit seçkisiz örneklem yöntemi ile veriler toplanmıştır. Araştırmada, Kıyıcı (2008) tarafından geliştirilen 'Sayısal Okur-Yazarlık Ölçeği' kullanılmıştır. Ölçek, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, kişisel bilgi formundan ibarettir. İkinci bölümde ise dijital okuryazarlık açısından öğretmen ve öğretmen adaylarının gerçekleştirebilecekleri ifadelere yer verilmiştir. Araştırmada, 214 öğretmen ve 200 öğretmen adayı olmak üzere toplam 414 kişiden veri toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 21.0 (Statistical Package for Social Sciences) programından yararlanılmıştır. Elde edilen verilerde; frekans analizi, aritmetik ortalama, yüzde ve standart sapma istatistik teknikleri kullanılmıştır. Verilerin analizinden sonra öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının dijital, bilgisayar, bilgi, teknoloji ve medya okuryazarlığı düzeyleri ortalamanın üstünde bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeyleri öğretmen adaylarına göre yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out in accordance with the descriptive screening model in order to analyze whether there is a difference between the levels of digital literacy of teachers and teacher candidates. The population of the study consisted of students studying at Sakarya University Faculty of Education and teachers working in Esenyurt, Kıraç and Beylikdüzü districts of Istanbul. Datas were collected by simple random sampling method. İn the study, the 'digital literacy scale ' developed by Kıyıcı(2008) was used. The scale consists of two parts. The first part consists of a personal information form. As for in the second part, the statements that teachers and teacher candidates can realise in terms of digital literacy were given place to. İn the study collected data from a total of 414 people impending 214 teachers and 200 teacher candidates. İn the analysis of the datas, from SPSS 21.0 (Statistical Package for Social Sciences) program was used. Frequency analysis, arithmetic mean, percentage and standard deviation statistical techniques were used in the data obtained. The digital, computer, information, technology and media literacy levels of teachers and teacher candidates were found to be above average after analysis of the data. As a result of the research, digital literacy levels of the teachers were higher than the teacher candidates.