Yapıştırmalı, civatalı ve civatalı-yapıştırmalı tek bindirmeli metal/kompozit plakalarda dayanım analizi
Strength analysis in adhesive, bolted and bolted-adhesive single overlap metal/composite plates
- Tez No: 812510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KARABUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapıştırma bağlantıların mekanik özelliklerinin belirlenmesi için yapılan çalışmalarda; plakalar arası uygulanan yapıştırıcı kalınlığının, plakaların bindirme uzunluğunun, plakaların kalınlığının ve seçilen yapıştırıcı türünün yapıştırma bağlantısının mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Literatür incelendiğinde farklı malzemeden yapılmış plakalar kullanılarak elde edilen bindirme bağlantılarının mekanik özelliklerinin incelenmesi de çok yaygın olmamak ile birlikte mevcuttur. Bu çalışma kapsamında kullanılan özellikle AZ91 plaka malzemesi ve Akrilik yapıştırıcı türü olan Acryton 1E1 yapıştırıcı ile yapılan tek bindirmeli yapıştırma bağlantısına herhangi bir çalışmada rastlanılmamıştır. Bu çalışmada; çekme yükleri altındaki tek bindirmeli yapıştırma ve civata-yapıştırma metal/kompozit bağlantılarının gerilme ve hasar analizi yapılmıştır. Malzeme olarak; akrilik yapıştırıcı (Acrytron 1E1) ve 100-25-3 mm ölçülerinde; AZ91/AZ91, AZ91-karbon fiber ve karbon fiber-karbon fiber plakalar kullanılarak yapıştırmalı, civatalı ve civata-yapıştırmalı olmak üzere üç farklı tek bindirmeli bağlantı modeli hazırlanmıştır. Çekme ve 4 nokta eğme testlerine tabi tutulan bağlantı modellerinde ortaya çıkan gerilmeler ve deformasyonlar incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Çekme testi sonucunda en yüksek maksimum çekme gerilmesi, AZ91-KF civata-yapıştırmalı numunelerde meydana geldiği belirlenmiştir. Dört nokta eğme testinde ise maksimum kesme kuvveti değeri KF-KF cıvatalı-yapıştırmalı numunelerde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the studies carried out to determine the mechanical properties of adhesive connections; The effects of the adhesive thickness applied between the plates, the overlapping length of the plates, the thickness of the plates and the selected adhesive type on the mechanical properties of the adhesive joint were investigated. Examining the mechanical properties of lap joints obtained by using plates made of different materials is also available, although not very common, in the literature. A single-lap bonding connection made with Acrytron 1E1 adhesive, which is Acrylic adhesive type, and especially AZ91 plate material, used within the scope of this study has not been encountered in any study. In this study; Stress and damage analysis of single-lap bonding and bolt-bonding metal/composite connections under tensile loads were performed. As material; acrylic adhesive (Acrytron 1E1) and measures 100-25-3 mm; By using AZ91/AZ91, AZ91-carbon fiber and carbon fiber-carbon fiber plates, three different single lap joint models were prepared as glued, bolt and bolt-glued. The stresses and deformations occurring in the connection models subjected to tensile and four-point bending tests were examined and comparisons were made. As a result of the tensile test, it was determined that the highest maximum tensile stress occurred in the AZ91-KF bolt-bonded specimens. In the four-point bending test, the maximum shear force value was determined in KF-KF bolt-bonded specimens.