Timpanoplastide tek kat ve çift kat greftkullanımının işitme ve greft başarısı üzerineetkisi
The effect of the use of si̇ngle-layer anddouble-layer graft i̇n tympanoplasty on heari̇ngand graft success
  1. Tez No: 812515
  2. Yazar: ZÜLAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Timpanik membran perforasyon tamirinde kullanılan tek kat kartilaj greft ile çift kat kartilajın greft kullanımın işitme ve greft başarısı açısından karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Eylül 2020- Eylül 2022 yılları arasında kronik otitis media tanısıyla timpanoplasti yapılan hastalar prospektif olarak değerlendirildi. İşitme başarısı açısından 195 hasta; greft başarısı açısından ise 211 hasta çalışmaya dahil edildi. Kolesteatoma nedeniyle opere edilen, kanal wall down timpanomastoidektomi, butterfly timpanoplasti, kronik mukozal hastalık nedeniyle intakt kanal wall timpanomastoidektomi operasyonu uygulanan hastalar çalışma dışı tutuldu. Hastalar postoperatif 1 yıl takip edildi. İşitme ve greft başarısı 6. ay otomikroskopik muayene ve saf ses odyometri sonuçları ile değerlendirildi. Her iki grup işitme ve greft başarısı açısından karşılaştırıldı. Ayrıca perforasyon boyutu ve middle ear risk index (MERI) skorlarının greft başarısı üzerindeki etkileri değerlendirildi. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Shapiro Wilks test, Student t-test, Paired Sample t-test, Ki-Kare test, Fisher's Exact test, Fisher Freeman Halton test ve Box Plot grafiklerden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of single layer cartilage graft and double layer cartilage graft used in the repair of tympanic membrane perforation in terms of hearing and graft success. Materials and Methods: Patients who underwent tympanoplasty with the diagnosis of chronic otitis media between September 2020 and September 2022 were evaluated prospectively. In terms of hearing success, 195 patients; In terms of graft success, 211 patients were included in the study. Patients who were operated for cholesteatoma, who underwent canal wall down tympanomastoidectomy, butterfly tympanoplasty, and intact canal wall tympanomastoidectomy for chronic mucosal disease were excluded from the study. The patients were followed up for 1 year postoperatively. Hearing and graft success were evaluated with the 6th month otomicroscopic examination and pure tone audiometry results. Both groups were compared in terms of hearing and graft success. In addition, the effects of perforation size and middle ear risk index (MERI) scores on graft success were evaluated. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Shapiro Wilks test, Student t-test, Paired Sample t-test, Chi-Square test, Fisher's Exact test, Fisher Freeman Halton test and Box Plot graphics were used.