Tip 2 diyabeti olan ve olmayan 30 – 70 yaş arasıkişilerin kanser taramalarına yönelik tutum vedavranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes and behaviors towards cancer screening of people aged 30-70 with and without type 2 diabetes
  1. Tez No: 812521
  2. Yazar: YUNUS GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmada tip 2 diyabeti olan ve olmayan 30-70 yaş arası kişiler arasında kanser taramalarına yönelik tutum ölçeği (KTYTÖ) kullanarak kanser taramalarına yönelik tutum ve davranışların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif, vaka-kontrol çalışması olup, Mart-Mayıs 2023 tarihleri arasında, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi (HNEAH) Aile Hekimliği Polikliniği ve Aile Hekimliği Diyabet Polikliniğine başvuran Tip 2 diyabeti olan ve olmayan 30-70 yaş arası kişiler arasından dahil etme kriterlerine uygun tip 2 diyabeti olan 67 hasta ve tip 2 diyabeti olmayan 130 katılımcı olmak üzere toplamda 197 hasta basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile çalışamya alınmıştır. Değerlendirmenin yapılması amacıyla araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik form ve KTYTÖ kullanılmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the attitudes and behaviors towards cancer screening among people aged 30-70 with and without type 2 diabetes by using the attitude scale for cancer screening (ASCS). Materials and Methods: The study is a single-center, prospective, case-control study and was conducted between March-May 2023, among individuals aged 30-70, with and without Type 2 diabetes, who applied to the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital (HNEAH) Family Medicine Polyclinic and Family Medicine Diabetes Polyclinic. A total of 197 patients, including 67 patients with type 2 diabetes and 130 participants without type 2 diabetes, who met the inclusion criteria, were included in the study by simple random sampling method. In order to make the evaluation, the sociodemographic form prepared by the researcher by scanning the literature and the KTYTÖ were used. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.