İç mekan tasarımında rengin insan psikolojisine etkisi
The effect of color on human psychology in interior design
- Tez No: 812524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada; iç mekân tasarımı aşamasında kullanılacak mobilya üzerinde renk ve biçim tercihlerinin kullanıcıda oluşturduğu etki ve algı üzerine incelemeler yapılmaktadır. Bu etki ve algı belirli saptamalar ile vurgulanmış ve bu etkinliğin rastlantısal olmadığı incelenmektedir. Bu noktadan yola çıkarak, mekânda kullanılan mobilyaların renk ve biçim değişiklerinin psikolojik etkileri yapılan anket çalışması ile değerlendirilmektedir. Yapılan anket çalışması ile; iç mekânda kullanılan mobilyaların renk ve biçimleri değiştirilerek katılımcılar üzerinde oluşturduğu psikolojik etkiler analiz edilmektedir. Bu anket çalışması ile renk ve biçim hakkında literatür çalışmalarında edinilen bilgiler ile benzer sonuçlara ulaşılması, biçim ve rengin iç mekân tasarımında kullanıcı üzerindeki psikolojik ve algısal etkileri doğrulanmaktadır. Değerlendirme sonucu iç mekân tasarımında biçim ve renk faktörünün doğru yöntemlerle değerlendirilmesi ve belirlenmesinde tasarımcı, kullanıcı ve mekan faktörlerinin aktif olarak rol aldığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın, bir mobilyanın içinde bulunduğu mekân ile ilişkisi çerçevesinde oluşum sürecinde kararlaştırılan renk ve biçim etkenlerinin kullanıcıda oluşturacağı etkilerin göz önünde tutulmasının, tasarımcıya doğru tasarım sürecini izleme noktasında, kullanıcıya da sağlıklı mekânlarda yaşama konusunda katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; In this study, the effect and perception of the color and form preferences on the furniture to be used in the interior design phase are examined. This effect and perception is emphasized with certain determinations and it is examined that this activity is not coincidental. Starting from this point, the psychological effects of the color and shape changes of the furniture used in the space are evaluated with a survey study. With the survey study; By changing the color and shape of the furniture used in the interior, the psychological effects on the participants are analyzed. With this survey, it is confirmed that similar results are obtained with the information obtained in the literature studies about color and form, and the psychological and perceptual effects of form and color on the user in interior design. As a result of the evaluation, it is observed that the designer, user and space factors play an active role in the evaluation and determination of the form and color factor with the right methods in interior design. It is believed that considering the effects of the color and form factors determined during the formation process of this study, within the framework of the relationship of a furniture with the space it is in, on the user, will contribute to the designer at the point of monitoring the right design process and to the user to live in healthy spaces.