Spatial factors influencing users' satisfaction in restaurants
Restoranlarda kullanıcının memnuniyetini etkileyen mekansal faktörler
- Tez No: 529031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET AKBAY YENİGÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER UFUK DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İç mekanın kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi, renklerin önemli bir parçası olduğu memnuniyet ve rahatlığın yanı sıra çeşitli tasarım faktörlerinden etkilenmektedir. Literatürdeki birçok çalışma, iç tasarımın insan davranışları ve psikolojisi üzerinde farklı bağlamlarda etkisini göstermiştir. Ayrıca, renk, mekan kullanıcılarını etkileyen en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilir. Müşteri memnuniyeti kavramı dört ana unsur ile değerlendirilmektedir; ürün, hizmet, fiyat ve fiziksel çevre. Bu çalışmada, Ankara'da bulunan dört lokantada müşteri memnuniyetini değerlendirmek için bir anket tasarlanmıştır. Fiziksel ortam değerlendirmesinde rengin etkilerine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of interior environment by users is influenced by several design factors, as well as the satisfaction and the comfort, where color forms an essential part. Several studies in the literature have shown the influence of interior design in different contexts on human behaviour and psychology. Moreover, color is considered one of the most important elements that affect space users. The concept of user satisfaction is evaluated through four main elements; product, service, price and physical environment. In this study, a questionnaire is designed to evaluate user satisfaction in four restaurants located in Ankara, Turkey. An emphasis on color effects is designed into the physical environment evaluation. With the participation of 120 restaurant users, the results of the research show that participants have evaluated the different restaurant environments in different manners.