Yeni nesil bir yükseltici z-kaynak çeviricinin küçük sinyal modellenmesi
Small-signal modelling of a new generati̇on step-up z-source converter
  1. Tez No: 812531
  2. Yazar: FERHAT SELİM AKÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT DAĞ, PROF. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, mevcut modelleme yöntemlerine alternatif olarak DC - DC dönüştürücüler için volt/şarj tabanlı küçük sinyal dinamik modelleme yöntemi sunmaktadır. Önerilen yöntem, özellikle sürekli iletim modu (Continuous Transmission Mode - CCM) bile çeşitli çalışma modlarına sahip entegre yüksek kazançlı karmaşık dönüştürücüler için modelleme prosedürünü basitleştirir. Uygulama örnekleri olarak, önerilen yöntem, temel Boost çeviriciden başlanarak, orta düzeyde karmaşıklığa sahip Cuk dönüştürücüye ve yüksek karmaşıklığa sahip, yüksek kazançlı entegre bir Z-Kaynak dönüştürücüye uygulanmıştır. Sonuçlar, literatürdeki ve simülasyonlardaki önceki sonuçlarla doğrulanmıştır. Karşılaştırma, Z-Kaynak dönüştürücünün deneysel sonuçlarıyla da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a volt/charge based small-signal dynamic modelling method for DC-DC converters as an alternative to existing modelling methods. The proposed method simplifies the modelling procedure especially for integrated high gain complex converters, which have several operating modes even in Continuous Transmission Mode (CCM). As application examples, the proposed method is applied starting from the basic Boost converter to Cuk converter, with moderate complexity and, to a high-gain integrated Z-Source converter, with high complexity. The results are verified by previous results in the literature and simulations. The comparison is also performed with experimental results of the Z-Source converter.