Epoksi yapıştırıcı içerisine farklı nanografen toz oranları kullanılarak tamiri yapılan St37 çeliğin mekanik davranışlarının belirlenmesi
Determination of mechanical behavior of St37 steel repaired using different nanographene powder ratios in epoxy adhesive
  1. Tez No: 812543
  2. Yazar: FEREMEZ YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİP ÇETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Endüstri uygulamalarında parçalar hasar gördüğünde, hasar durumuna göre ya değişim yapılır ya da tamir işlemleri yapılmaktadır. Zaman ve maliyet açısından tasarruf sağladığı için tamir işlemleri çoğu zaman tercih edilmektedir. Tamir işlemleri için genellikle kaynak, cıvata, perçin ve yapıştırma gibi yöntemler kullanılmaktadır. Yapıştırma ile bağlama yöntemi daha pratik ve yapıştırma yüzeylerinde daha düzgün bir gerilme dağılımı elde edildiği için diğer birleştirme yöntemlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu çalışmada üzerinde 10 mm çapında ve 20 mm uzunluğunda kanal açılan St37 çelik borular DP460 yapıştırıcısı ve bu yapıştırıcı içerisine %0.1, %0.2 ve %0.3 takviye oranlarında grafen nano oksit partikülü (GNOP) katılarak yapıştırma işlemi yapılmıştır. Yapılan yapıştırmalarda GNOP etkisini gözlemlemek için bütün numuneler çekme ve eğilme testine tabi tutulmuştur. Elde edilen çekme ve eğilme test sonuçlarında en yüksek değerler daha iyi bir yapışma bağlantısının elde edildiği %0,2 GNOP takviyesinde sırasıyla 15138 N ve 356.25 N*m olarak elde edilmiştir. Son olarak çekme ve eğilme deneyleri sonrasında kopan yüzeylerin makro görüntülerinde adhesive hasarları şeklinde kopmaların gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
When parts are damaged in industrial applications, either replacement or repair is performed depending on the damage situation. Repair processings are often preferred because of save time and cost. Methods such as welding, bolts, rivets and bonding are generally used for repair processings. The bonding method by bonding is more practical and preferred more than other bonding methods, as a more uniform stress distribution is obtained on the bonding surfaces. In this study, St37 steel pipes with 10 mm diameter and 20 mm long channels were bonded by adding DP460 adhesive and graphene nano oxide particles (GNOP) at the reinforcement rates of 0.1%, 0.2% and 0.3% into this adhesive. All samples were subjected to tensile and bending tests in order to observe the GNOP effect in the bondings made. In the tensile and bending test results obtained, the highest values were obtained as 15138 N and 356.25 N*m, respectively, in 0.2% GNOP reinforcement, where a better adhesive bond was obtained. Finally, in the macro images of the broken surfaces after the tensile and bending tests, it was observed that there were breaks in the form of adhesive damages.