Konya kent merkezi parklarında sulama-drenaj uygulama sorunları ve çözüm önerileri
Irrigation-drainage application problems and solution suggestions in Konya city center parks
- Tez No: 812555
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Konya kent merkezinde bulunan yeşil alan ve parklar insanların dinlenmek, boş vakitlerini değerlendirmek, piknik yapmak ve sportif etkinlikler için tercih ettikleri yerlerdir. Doktora tezi olarak yürütülen bu araştırmanın amacı, Konya kent merkezi park ve açık yeşil alanlarda sulama drenaj uygulamaları ve sorunlarının belirlenmesidir. Araştırmanın saha çalışmaları 2021-2022 yıllarında yürütülmüştür. Çalışma bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği ve il merkezini temsil edecek şekilde 12 parkta yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; Konya kent merkezindeki 4 belediyenin toplam yeşil alanı 23.549.332 m2 olup kişi başına düşen miktarı 16,71 m2'dir. Bu oran şehir merkezleri için istenen minimum (10 m2 /kişi) oranın % 67 fazlasıdır. Çim alanların toplam yeşil alan içerisindeki oranı % 26 çıkmıştır. Topraklar genelde taşımayla oluşturulmuş killi, killi-tınlıdır. Toprakların infiltrasyon hızları 14,04-22,06 mm/h arasında bulunmuştur. Su kaynaklarının tamamına yakını yeraltı sularıdır. Su örneklerinin EC değerleri 390-2970 μS/cm arasında değişim göstermiştir. Su örneklerinin % 67'sinin sulama suyu kalite sınıfı C2S1, % 25'inin C4S1 ve % 8'inin de C3S1 çıkmıştır. Açık yeşil alan ve parklarda genelde aynı alanda yağmurlama (minispring-pop-up), damla (toprak üstü ve toprak altı) ve bazı özel alanlarda da hortumla sulama kombine olarak uygulanmaktadır. Açık yeşil alanların % 92'sinde yüzey drenajı ve % 100'ünde ise yüzeyaltı drenajı uygulaması mevcut değildir. Anket sonuçlarına göre katılımcıların % 68'i kadınlardan oluşurken, % 32'si erkeklerden oluşmuştur. Ayrıca katılımcıların % 47,33'ü üniversite mezunu olup bunu sırasıyla % 34,67 oranı ile lise, % 10 ortaokul ve % 8 oranı ile ilkokul mezunları izlemektedir. Kullanıcılar büyük oranda (%74,67) parklara ailesiyle gelmekte, park ve yeşil alanların görünümünü de % 78,67 düzeyinde güzel ve çok güzel bulmaktadırlar. Araştırmada, Konya kent parklarında ziyaretçilere kendilerince önemli buldukları sorunlarının neler olduğu sorulduğunda en büyük sorunun; % 42,67 ile tuvalet ve lavaboların yetersizliği olduğu söylenmiştir. Parkların ışıklandırma sorunu olduğunu dile getirenlerin oranı % 38, parkın şehir merkezine uzak olmasını sorun olarak görenlerin oranı % 36 ve güvenlik yetersizliği var diyenlerin oranı ise % 30 olmuştur. Sonuç olarak kentsel açık yeşil alan ve parkların kullanılması, korunması, temizliği, görsel estetiği kısacası sürdürülebilir kullanımı sadece belediyelerin sorumluluk alanında değildir. Kullanıcıların da ortak kullanım bilincine sahip olması gerekir. Çünkü bu alanlar toplumsal kent yaşamının ortak nefes alanlarıdır.
Özet (Çeviri)
The green areas and parks in the city center of Konya are the places people prefer for resting, leisure time, picnics and sports activities. The aim of this research, which is carried out as a doctoral thesis, is to determine irrigation and drainage applications and problems in parks and open green areas in Konya city center. Field studies of the research were carried out in the years 2021-2022. Work was carried out in 12 parks where the people of the region showed great interest and represented the city center. According to the research results; The total green area of the 4 municipalities in Konya city center is 23.549.332 m2 and the amount per capita is 16,71 m2. This rate is 67 % more than the minimum (10 m2 / person) required for city centers. The ratio of grass areas to the total green area was determined as 26 %. Soils are generally clayey, clay-loam formed by transport. The infiltration rates of the soils were found to be between 14.04-22.06 mm/h. Almost all water resources are groundwater. The EC values of the water samples varied between 390-2970 μS/cm. The irrigation water quality class of 67 % of the water samples was C2S1, 25 % of the water samples were C4S1 and 8 % of them were C3S1. In open green areas and parks, sprinkler (minispring-pop-up), drip (above and underground) and in some special areas, hose irrigation are combined in the same area. There is no surface drainage in 92 % and subsurface drainage in 100 % of open green areas. According to the results of the survey, 68 % of the participants were women, while 32 % were men. In addition, 47.33 % of the participants are university graduates, followed by high school graduates with 34.67 %, secondary school with 10 % and primary school graduates with 8 %, respectively. Most of the users (74,67 %) come to the parks with their families, and they evaluate the appearance of the parks and green areas as beautiful and very beautiful at the level of 78,67 % In the research, when visitors in Konya city parks are asked what problems they consider important, the biggest question is; It is stated that there is a shortage of toilets and sinks with 42.67 %. The rate of those who stated that the parks had a lighting problem was 38 %, the rate of those who saw the park's distance from the city center as a problem, 36 %, and the rate of those who said that there was a lack of security was 30 %. As a result, the use, protection, cleanliness, visual aesthetics, in short, sustainable use of urban open green spaces and parks are not only in the responsibility of municipalities. Users also need to be conscious of common usage. Because these areas are the common breathing areas of social urban life.