Myrtus communis'in (murt ağacı ekstresi) ratlarda barsak ensizyon yarası iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of myrtus communis (murt tree extract) on healing of intestinal incision wounds in rats
- Tez No: 812571
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜKAR KADİR SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapmış olduğumuz bu deneysel çalışmada ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen toplam 50 adet erişkin Wistar Albino erkek Rat kullanıldı. Deneyde kullanılan ratların bakımında çalışmadan 2 saat öncesine kadar ad libitum rat yemiyle besleme yapıldı ve serbest su içmeleri sağlandı. Çalışmada kullanılan ratlar 12 saat aydınlık/12 saat karanlık standart kafeslerde aynı laboratuvarda bakımları gerçekleştirildi. Çalışmada Mrytus Communis (Murt ağacı ekstresi) kullanıldı. Murt ağacı ekstresi ArsArthro Biyoteknoloji A.Ş Ankara firması tarafından sağlanmıştır. Kontrol grubunda çalışmada kullanılan ratlara hiçbir ilaç uygulanmadı. Çalışmanın 3. gününde (n=5) ve 7. gününde (n=5) sakrifiye edildi. Sham grubunda çalışmada kullanılan ratlara hiçbir ilaç uygulanmadı. Operasyon sonrası postop 3. günde (n=5) ve 7. günde (n=5) sakrifiye edildi. Myrtus Communis 1 (n=10) Grubunda 3. (n=5) ve 7. (n=5) gün süre ile 0,15 ml/kg/gün Myrtus Communis, gavaj yoluyla uygulanabilmesi için serum fizyolojikle hazırlanıp operasyonu gerçekleşen hayvanlara uygulandı. Myrtus Communis 2 (n=10) Grubunda 3. (n=5) ve 7. (n=5) gün süre ile 0,25 ml/kg/gün Myrtus Communis, gavaj yoluyla uygulanabilmesi için serum fizyolojikle hazırlanıp operasyonu gerçekleşen hayvanlara uygulandı. Myrtus Communis 3 (n=10) Grubunda 3. (n=5) ve 7. (n=5) gün süre ile 0,50 ml/kg/gün Myrtus Communis, gavaj yoluyla uygulanabilmesi için serum fizyolojikle hazırlanıp operasyonu gerçekleşen hayvanlara uygulandı. Tüm gruplarda 3. (n=5) ve 7. (n=5) sakrifikasyonu gerçekleştirilen hayvanlardan histopatolojik inceleme amacıyla oluşturulan ensizyon hattından örnekler alındı. Biyokimyasal ölçüm amacıyla kardiak enjeksiyonla kan örnekleri alınarak 5000 devirde satrifüj edildi ve serumları çıkartılarak -20 derecede saklandı. Hemotolojik ölçüm amacıyla kardiak enjeksiyonla kan örnekleri alınarak akabinde sonuçları incelendi. Alınan örneklerden elde edilen serumda IL-1β, IL-6, TNF-α, TAS, TOS ve EGF düzeyleri ELİSA Yöntemi ile ölçüldü. Neovaskülarizasyon, fibroblastik aktivite, inflamatuar hücre ve kollajen ölçümleri gerçekleştirildi. Biyokimyasal olarak Albumin, ALP, ALT, AST, E GFR, Globulin, Kreatinin, Total Protein, Üre ve BUN seviyeleri ölçüldü. Hematolojik olarak WBC, LYM, GRA, MİD, LYM (%), GRA (%), MİD (%), Hb, MCH, MCHC, RBC, MCV, RDW, HCT ve PLT değerleri ölçüldü. Bu çalışmada sırasıyla Kontrol 3. gün, Kontrol 7. gün, Sham Grubu 3. gün, Sham Grubu 7. gün, Grup 1-3. gün, Grup 1-7. gün, Grup 2-3. gün, Grup 2-7. gün, Grup 3-3. gün ve Grup 3-7. gün gruplarında desendens kolon ensizyon hattından alınan doku kesitlerinin histopatolojik inceleme sonuçları sırasıyla İnflamatuar Hücre, fibroblastik Aktivite, Neovaskülarizasyon ve Kollajen düzeyi olarak verilmiştir. İnflamatuar Hücre ölçüm düzeyleri sırasıyla; 1,46±0,47, 1,45±0,42, 0,37±0,90, 0,00±0,00, 1,80±0,39, 1,92±0,38, 2,86±0,48, 3,00±0,00, 3,68±0,57 ve 3,88±0,49 olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this experimental study we have done, a total of 50 adult Wistar Albino male rats weighing between 250-300 g were used. In the care of the rats used in the experiment, they were fed with ad libitum rat food until 2 hours before the study and they were allowed to drink free water. The rats used in the study were maintained in the same laboratory in standart cages of 12 hours light/12 hours dark. Mrytus Communis (Murt tree extract) was used in the study. Murt tree extract was provided by ArsArthro Biotechnology A.Ş Ankara company. No drug was administered to the rats used in the study in the control group. It was sacrificed on the 3rd day (n=5) and 7th day (n=5) of the study. No drugs were administered to the rats used in the study in the sham group. Postoperatively, she was sacrificed on postoperative 3rd day (n=5) and 7th day (n=5). In Myrtus Communis 1 (n=10) Group, 0.15 ml/kg/day of Myrtus Communis for the 3rd (n=5) and 7th (n=5) days was applied to the animals that were prepared with physiological saline to be administered by gavage and which had undergone the operation. In the Myrtus Communis 2 (n=10) Group, 0.25 ml/kg/day Myrtus Communis was applied to the animals that were prepared with physiological saline for the 3rd (n=5) and 7th (n=5) days to be administered via gavage and which had undergone the operation. In the Myrtus Communis 3 (n=10) Group, 0.50 ml/kg/day Myrtus Communis was applied to the animals that were prepared with physiological saline to be administered by gavage for the 3rd (n=5) and 7th (n=5) days. Samples were taken from the incision line created for histopathological examination from the 3rd (n=5) and 7th (n=5) sacrified animals in all groups. For biochemical measurement, blood samples were taken by cardiac injection, centrifuged at 5000 rpm, and their serum was removed and stored at -20°C. Blood samples were taken by cardiac injection for haematological measurement, and then the results were analyzed. IL-1β, IL-6, TNF-α, TAS, TOS and EGF levels in the serum obtained from the samples were measured by ELISA method. Neovascularization, Fibroblastic activity, inflammatory cell and collagen measurements were performed. Biochemically Albumin, ALP, ALT, AST, E GFR, Globulin, Creatinine, Total Protein, Urea and BUN levels were measured. Hematologically, WBC, LYM, GRA, MID, LYM (%), GRA (%), MID (%), Hb, MCH, MCHC, RBC, MCV, RDW, HCT and PLT values were measured. In this study, Control 3rd day, Control 7th day, Sham Group 3rd day, Sham Group 7th day, Group 1-3, respectively. day, Group 1-7. day, Group 2-3. day, Group 2-7. day, Group 3-3. day and Group 3-7. The histopathological examination results of tissue sections taken from the descending colon incision line in the day groups were given as Inflammatory Cell, Fibroblastic Activity, Neovascularization and Collagen levels, respectively. Inflammatory Cell measurement levels, respectively; 1.46±0.47, 1.45±0.42, 0.37d±0.90, 0.00±0.00, 1.80±0.39, 1.92±0.38, 2,86±0.48, 3.00±0.00, 3.68±0.57 and 3.88±0.49.