Farelerde myrtus communis (Murt Ağacı) ekstresinin sıvı ehrlich tümörü üzerine koruyucu ve sağaltıcı etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of protective and therapeutic effects of myrtus communis extract on liquid ehrlich tumor in mice
- Tez No: 663226
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Onkoloji, son yıllarda hem tanı hem de sağaltım seçenekleri bakımından hızla gelişen bir bilim dalıdır. Özellikle insan ve küçük havyanlarda kanser sağaltımı önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Sağaltımda invaziv ve hasta aleyhine etki gösteren bilimsel çalışmaların yanında, geleneksel (folklorik) seçenekler konusunda da oldukça nitelikli araştırmalar vardır. Kanser tedavisinde kullanılan anti-tümör ajanların (kemoterapötikler) çoğu sitotoksik özelliğe sahiptir ve temel olarak tümör büyümesini engellemek için tasarlanmışlardır. Bununla beraber ideal tedavi edici ajanın yararlı olması için seçicilik ve minimum toksite göstermesi gerekmektedir. Klasik kanser kemoterapisinde kullanılan maddelerin çoğunun sitotoksik karakterde olması, hastanın direncinin ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Tamamen doğal yollardan hazırlanan murt ağacı ekstresinin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Murt ekstresinin sıvı Ehrlich tümörleri üzerine etkilerini gösteren çok az sayıda çalışma olması bu çalışmanın sonuçlarının önemini göstermiştir. Yapılmış olan bu çalışmada, mersin ağacı ekstresinin cisplatinle karşılaştırılması yapılmış olup, murt ağacı ekstresinin cisplatine göre daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada kontrol kanser grubunun yaşam süresi diğer gruplara göre en azdır. Tedavi gruplarının yaşam süreleri ise belirgin bir şekilde artmıştır. Kanser oluşturmadan önce murt ağacı ekstresi verilen grubun sonuçları diğer gruplara göre daha iyi olup, yaşam süresi ve hücre sayısında azalma görülmüş oldu. Elde edilen bulgular sonucunda insan ve hayvanlarda, sıvı Ehrlich tümörü profilaksisi için murt ekstresinin kullanılabilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Oncology has been a rapidly developing branch of science in terms of both diagnosis and treatment options in recent years. Cancer treatment has made significant development, especially in human and small animals. In addition to the scientific studies that are invasive and affecting the patient in the treatment, there are also quite a number of qualified studies on traditional (folkloric) options. Most of the anti-tumour agents (chemotherapeutics) used in cancer treatment have cytotoxic properties and are mainly designed to stop tumour growth. However, for the ideal therapeutic agent to be useful, it must be selective and minimal toxic. The fact that most of the substances used in classical cancer chemotherapy have a cytotoxic character can lead to a decrease in the patient's resistance and quality of life. Prepared from completely natural ingredients, the myrtle tree extract has no known side effects. Because of there is limited number of scientific resources about effects of Myrut extract on Erlich tumor, shows that importance of this study. The study was made, the comparison of myrtle tree extract with cisplatin was made, and it was observed that myrtle tree extract gave better results than cisplatin. In addition, the life time of the control cancer group in this study is the least compared to the other groups. The life time of the treatment groups has increased significantly. The results of the group that was given murt tree extract before cancer was better than the other groups, and it increased the life span and decreased the number of cells. The usability of myrtle extract for the prophylaxis of liquid Ehrlich tumors in both human and animal was demonstrated.