Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) personellerinin doğa kaynaklı afetler anı ve sonrasında işlenen suçlara yönelik bakış açılarının değerlendirilmesi: Marmara Bölgesi örneği
Evaluation of the National Medical Rescue Team (UMKE) personnel's perspectives on criminal relationship during and after natural disasters: The case of Marmara Region
  1. Tez No: 812584
  2. Yazar: İREM SEZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Public Health, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Doğa kaynaklı afetlerin anında ve sonrasında sosyal, kültürel ve ekonomik olarak eşitsizlikleri artırıcı etkisinin yanı sıra yönetimsel işleyişe hasar verici etkisi de bulunmaktadır. Bundan dolayı toplumlarda var olan düzen üzerinde oldukça büyük bir etki oluşturmasının sonucunda oluşan karmaşa ile yasa dışı suçların artması kaçınılmaz bir gerçek olmaktadır. Olay yerine giden afet müdahale ekipleri de bu suçlara maruz kalmakta ve/veya tanık olmaktadır. Bu çalışmada Marmara Bölgesi; Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova illerinde afetlere acil yardım ve müdahale ekiplerinden olan; İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde çalışan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) personellerine afetlerde karşılaşılan suç kavramlarına bakış açılarını ve yaşadıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. İlgili literatür tarandıktan sonra, bu konuda yeterli çalışma olmadığından araştırmamızın anketi ve ölçeği tarafımızca oluşturulmuştur. Ankette demografik soruların yanı sıra doğa kaynaklı afetler ve suça ilişkin 43 sorumuz mevcuttur. Elde etmiş olduğumuz veriler sonucunda SPSS 22 veri programı ile kullanılarak analiz işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmanın neticesinde, literatürde bulunan terapötik topluluk hipotezi, sosyal düzensizlik hipotezi, rutin faaliyet hipotezi bakış açısında değerlendirildiğinde katılımcılar üzerinde sosyal düzensizlik hipotezi ve rutin faaliyet hipotezinin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In addition to the effect of increasing social, cultural and economic inequalities, natural disasters also have a damaging effect on administrative functioning. For this reason, it is an inevitable fact that illegal crimes increase with the confusion that occurs as a result of having a great effect on the existing order in societies. Disaster response teams going to the scene are also exposed and/or witness to these crimes. With this work; It is aimed to reveal the concept of crime in disasters and their perspectives to the personnel of the National Medical Rescue Team within the Provincial Health Directorates of Balikesir, Bilecik, Bursa, Canakkale, Edirne, Istanbul, Kirklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdag, and Yalova. After reviewing the relevant literature, the questionnaire and scale of our research were created by us as there was not enough study on this subject. In addition to demographic questions, we have 43 questions about natural disasters and crime. As a result of the data we obtained, the analysis was carried out using the SPSS 22 data program. As a result of the research, when the therapeutic community hypothesis, social disorder hypothesis, routine activity hypothesis in the literature were evaluated from the point of view, it was seen that the social disorder hypothesis and routine activity hypothesis were effective on the participants.