Akran zorbalığını önlemeye yönelik okul sosyal hizmeti müdahalesi
School social work intervention to prevent peer bullying
  1. Tez No: 812589
  2. Yazar: CEMİLE TOKUROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLENDAM AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Akran zorbalığı; mağdur, zorba ve seyirci üçgeninde geçen olumsuz bir durumdur. Kişilerin çeşitli yollarla sistematik olarak baskılanması şeklinde yaşanan bu olaydan zorba, mağdur ve seyirci farklı açılardan olumsuz olarak etkilenmektedir. Dünyada, akademik başarıda düşüş, depresyon, bağımlılık, intihar vb. sorunlara yol açabilen, zorbalık olaylarının azaltılmasına yönelik çeşitli programlar geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu çalışma kapsamında seyircinin müdahale becerilerini geliştirmek ve zorbalığa yönelik tutumun olumlu yönde değiştirilmesi amacıyla zorbalık rollerinden seyirciyi hedef alan okul sosyal hizmeti grup müdahale programı geliştirilmiştir. Araştırmada karma desen kullanılmıştır Çalışmanın nicel bölümünde yarı deneysel model kullanılırken nitel kısımda odak grup görüşmesinden yararlanılmıştır. Çalışma grubu 36 (18 deney grubu ve 18 kontrol grubu) 4. Sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında seyircilerin müdahale becerilerini ölçmek için Zorbalıkta Seyirci Müdahale Ölçeği ile seyircilerin zorbalığa yönelik tutumları üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla ise Çocuklar İçin Zorbalığa Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Programın etkililiğini ölçmek için nicel verilerin yanı sıra odak grup görüşmesi ile nitel veriler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen programın öğrencilerin akran zorbalığına karşı tutumlarında ve seyircilerin zorbalığa karşı müdahale becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Geliştirilen programın sonraki çalışmalarda kapsamının genişletilmesinin ve farklı yaş gruplarında da uygulanarak etkililiğinin test edilmesinin daha iyi sonuçlar vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Peer bullying, a negative situation that occurs between the victim, the bully, and the audience. Bully, victim and bystander are adversely affected from different aspects by this event, which is experienced as systematic suppression of people in various ways. In the world, decline in academic achievement, depression, addiction, suicide, etc. Various programs have been developed and implemented to reduce bullying incidents that can cause problems. Within the scope of this study, it is aimed to improve the intervention skills of the audience and to change the attitude towards bullying in a positive way. Within the scope of this study, a school social work group intervention program targeting the audience, which is one of the bullying roles, was developed in order to improve the intervention skills of the audience and to change the attitude towards bullying in a positive way. Mixed design was used in the research. While the quasi-experimental model was used in the quantitative part of the study, the focus group interview was used in the qualitative part.The study group consisted of 36 (18 experimental group and 18 control group) 4th grade students. In the study, the Bystander Intervention in Bullying Scale was used as a measurement tool to measure the intervention skills of the audience. In order to measure the effect of the program on the attitudes of the audience towards bullying, the Attitude Towards Bullying Scale for Children was used. In order to measure the effectiveness of the program, as in addition to quantitative data, qualitative data gathered with focus group interviews were analyzed. As a result, it was shown that the developed program was effective in students' attitudes towards peer bullying and in improving the audience's response skills against bullying. It is thought that expanding the scope of the developed program in future studies and testing its effectiveness by applying it to different age groups will yield better results