Yalın hastane uygulamalarının hemşirelerin doğrudan bakım faaliyetlerıne etkisi
The effect of lean hospital practices on nurses' direct care activities
  1. Tez No: 812615
  2. Yazar: ZİBEL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ALPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Amaç: Problem çözme ve yalın yönetim eğitimlerinin hemşirelerin bilgileri üzerindeki etkisini belirlemek, hemşirelerin zamanlarını nasıl geçirdiğini anlamak, yalın yönetim uygulamalarının hemşirelik görevleri açısından farklılık oluşturup oluşturmadığını belirlemek, hemşirelerin yalın uygulamalarla ilgili algılarını tespit etmek amacıyla yapıldı. Gereç ve yöntem: Nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı“karma tip araştırma”,“katılımcı eylem araştırması”ve“gözlemsel çalışma”birlikte uygulandı. Çalışma, 2019-2022 yılları arasında özel bir hastanede çalışan hemşireler üzerinde üç aşamada yürütüldü. Eğitim öncesi-sonrası problem çözme ve yalın yönetim algılarını ölçen anket uygulaması,“Yalın araç ve yöntemlerin”hemşirelerin bakım uygulamalarına ayırdıkları süreye etkisini inceleyen gözlem çalışması ve hemşirelerin yalın uygulamalara bakış açılarının belirlendiği nitel çalışma uygulandı. Örneklem büyüklüğü, gözlemcilerarası güvenilirlik, ölçek geçerlik ve güvenilirliği ayrıca test edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effect of problem-solving and lean management training on nurses' knowledge, to understand how nurses spend their time, to determine whether lean management practices make a difference in terms of nursing tasks, and to determine the perceptions of nurses about lean practices. Methods: A“mixed type research”in which quantitative and qualitative research methods are used,“participatory action research”, and“observational study”were applied together. The study was conducted in three phases on nurses working between 2019-2022. First, a questionnaire was applied to measure the perceptions of problem-solving and lean management before and after the training. Then the effect of“lean tools and methods”on the time that nurses allocate for care practices was examined. Finally, a qualitative study was conducted in which nurses' perspectives on lean practices were determined. Sample size, interobserver reliability, scale validity, and reliability were also tested.