Sülünlerde kapalı ve serbest yetiştirme sisteminde yerleşim sıklığının besi performansına etkisi
This study is comprehensive in the popularity of carcass weights of pheasants reared in closed and free-range systems, according to rearing systems
- Tez No: 812616
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırma, sülünlerde yetiştirme sisteminin ve yerleşim sıklığının besi performansı üzerinde etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Ankara İli, Etimesgut İlçesi sınırları içinde özel bir çiftlikte deneme kurularak 16 hafta süresince serbest ve kapalı sistemde beslenmeye tabi tutulmuş ve haftalık tartımlarda canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı belirlenmiştir. Yetiştirme sistemine göre canlı ağırlık artışı değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda canlı ağırlık artışı erkek sülünlerde serbest ve kapalı sistemde sırasıyla 1033.13 g ve 963.65 g olarak bulunmuştur. Dişi sülünlerin canlı ağırlık artışları serbest ve kapalı sistemde sırasıyla 841.69 g ve 757.4 g olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of rearing system and settlement frequency on fattening performance in pheasants. In the research, a trial was established in a private farm within the borders of Ankara Province, Etimesgut District, and it was fed in free and closed system for 16 weeks and live weight, live weight gain, feed consumption and feed efficiency were determined in weekly weighings. Body weight gain was evaluated according to the rearing system. As a result of the research, the live weight gain in male pheasants was found to be 1033.13 g and 963.65 g in free and closed systems, respectively. Body weight gains of female pheasants were determined as 841.69 g and 757.4 g in free and closed systems, respectively.