UV ile başlatılan çift emülsiyon sistemleri kullanılarak polimer partiküllerinin hazırlanması
Preparation of polymer particles using UV-start double emulsion systems
- Tez No: 812639
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE HİLAL MERT, DOÇ. DR. BURCU KEKEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Biyolojik esaslı monomerlerin polimer malzeme hazırlama proseslerine adaptasyonu yenilenebilir kaynakların kullanımı açısından oldukça önemlidir. Bu noktada biyo- türetilmiş monomerlerin en geniş sınıfı olan terpenler zincir yapılarında bulunan iki veya daha fazla sayıda doymamışlık içeren fonksiyonel grup ve izopiren benzeri yapıları nedeniyle polimer kimyası açısından önem arz etmektedir. Ancak terpenlerin bölgesel seçiciliği ve yüksek reaktivitesi terpen esaslı polimerlerin sentezinde karşılaşılan en önemli dezavantajdır. Bu tez çalışmasında biyo-esaslı monomerlerden olan mirsen esaslı polimerik partiküller çift emülsiyon yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Polimerik partiküllerin kısa sürede ve daha verimli bir şekilde elde edilebilmesi için polimerizasyon, fotobaşlatıcı varlığında UV ile başlatılmıştır. Tez çalışması poliHIPE sentezi, çift emülsiyon yöntemi ile partikül sentezi ve partiküllerin fonksiyonlandırılması olarak üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Makrogözeneklilik ve optimum morfolojiye sahip terpen esaslı poliHIPE monolitleri, bir monoterpen olan β-mirsen'in glisidil metakrilat (GMA) ve etilen glikol dimetilakrilat (EGDMA) ile çapraz bağlanması sonucu elde edildi. Optimum özelliklere sahip poliHIPE formülasyonundan yola çıkılarak çift emülsiyon yöntemi ile sentezlenen polimerik partiküller tez çalışmasının üçüncü aşamasında UV ışık altında 1,2,4-triazol-5-tiol (ATT) ile fonksiyonlandırıldı. Elde edilen monolit ve partiküllerin yapısal özellikleri Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR); morfolojik özellikleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Branneur-Emmet-Teller Yüzey Alanı analizleri; termal özellikleri ve kararlılıkları ise TGA analizi ile incelendi. Sonuç olarak, β- mirsen oranı, emülgatör türü ve oranı, komonomer türü ve oranına bağlı olarak monolit ve partiküllerin kararlılığının değiştiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Adaptation of biologically based monomers to polymer material preparation processes is very important for the use of renewable resources. At this point, terpenes, the largest class of bio-derived monomers, are important in terms of polymer chemistry due to their functional groups containing two or more unsaturation in their chain structures and their isoprene-like structures. However, regioselectivity and high reactivity of terpenes are the most important disadvantages encountered in the synthesis of terpene-based polymers. In this thesis, by using a bio-based moomer, β-myrcene based polymeric particles, were synthesized by double emulsion method. In order to obtain polymeric particles rapidly and more efficiently, polymerization was initiated by UV in the presence of photoinitiator. The thesis study was carried out in three stages as polyHIPE synthesis, particle synthesis by double emulsion method, and particle functionalization. Terpene-based polyHIPE monoliths with macroporosity and optimum morphology were obtained by crosslinking a monoterpene, β-myrcene, with glycidyl methacrylate (GMA) and ethylene glycol dimethylacrylate (EGDMA). At the third stage of the thesis, based on the polyHIPE formulation having optimum physical and morphological properties, polyHIPE particles, which were synthesized by the double emulsion method, were functionalized with 1,2,4-triazole-5-thiol (ATT) by UV curing. Structural, morphological and thermal properties of the obtained polyHIPE monoliths and particles were characterized by Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscopy (SEM), Branneur- Emmet-Teller Surface Area and Thermal Gravimetric Analysis (TGA), respectively. As a result, it was concluded that the stability of the monoliths and particles varies depending on the β-myrcene ratio, emulsifier type and ratio, comonomer type and ratio.