Tetrahidrofuranın metil triflat ve triflik anhidrit ile başlatılan katyonik polimerizasyonu
Cationic polymerization of tetrahydrofuran by using methyl triflate and triflic anhydride
- Tez No: 126796
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET METİL TRİFLAT VE TRİFLİK ANHİDRİT İLE BAŞLATILAN THF'IN KATYONİK POLİMERİZASYONU Bu çalışmada, izokinolin N-oksit sonlu polimerler katyonik halka açılma polimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. Başlatıcı olarak Metil triflat ve triflik anhidrit kullanıldı. Metil triflatın kullanıldığı polimerizasyonda tek uçta izokinolin N-oksit içeren PTHF, triflik anhidritin kullamldığı polimerizasyonda ise çift uçta izokinolin N-oksit içeren PTHF polimerleri elde edildi. İzokinolin N-oksit polimer zincirine sonlanma aşamasında katıldı. Metil triflat ve triflik anhidrit ile başlatılan polimerizasyondan elde edilen izokinolin N-oksit sonlu polimerler MMA monomeri kullanılarak önce foto kimyasal daha sonra da RATRP yöntemi kullanılarak blok kopolimerizasyonu yapıldı. Jel geçirgenlik kromotografisi (GPC), ultraviyole spektroskopi (UV), ^-NMR spektroskopisi cihazlanndan alınan sonuçlar izokinolin N-oksit içeren tek ve çift fonksiyonlu polimerlerin başarılı bir şekilde sentezlendiğini göstermiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY CATIONIC POLIMERIZATION OF THF BY USING METHYL TRIFLATE AND TRIFLIC ANHYRIDE In this work, isoquinoline N-oxide labbelled polymers were synthesized by cationic ring openning polymerization method. Methyl triflate and triflic anhydride were used as the initiators.In polymerization, in which methyl triflate was used as the initiator, mono functional polymers were synthesized. But In polymerization, triflic anhydride was used as the initiator, bi functional polymers were synthesized. Isoquinoline N-oxide was added to polymer chain at termination stage. The polymers, which were obtanied from cationic polymerization initiated by methyl triflate and triflic anhydride initiated were block copolymerized with MMA monomers by using firstly photo chemical method and then RATRP method. GPC (Gel Permation chromotography), UV, ^-NMR spectral analysis showed that, isoquinoline N-oxide labelled polymers were successfully synthesized. IX