Testis dokusundaki cajal benzeri hücrelerin sperm matürasyon evrelerine olası etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of probable effects of cajal like cells in testis tissue on spermmaturation stages
  1. Tez No: 812638
  2. Yazar: ERAY HASIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN TURUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Cajal hücreleri, gastrointestinal sistemde motiliteyi düzenleyen pacemaker hücrelerdir. Üriner sistemde de Cajal benzeri hücrelerin motilite regülasyonunda rol oynadıkları düşünülmektedir. Bu hücrelerin testiste rol aldıkları görev bilinmemektedir. Çalışmamızda nonobstrüktif azoospermi nedeniyle Testiküler Sperm Ekstraksiyonu (TESE) yapılan hastaların testis biyopsilerinde Cajal benzeri hücrelerin sayı ve dağılımlarındaki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda nonobstrüktif azoospermi nedeniyle TESE yapılan 99 çalışma grubu olgusu subgruplara ayrılmış (hipospermatogenez grubunda 19, matürasyon arresti grubunda 40, Sertoli cell only sendromu grubunda 20 ve testiküler atrofi ve fibrozis grubunda 20 olgu) ve obstrüktif azoospermi nedeniyle TESE yapılan 20 kontrol grubu olgusu ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen kesitlerde CD117 kullanılarak Cajal benzeri hücrelerin sayı ve dağılımları immünhistokimyasal olarak incelenmiştir. Kontrol grubuna göre tüm çalışma gruplarında Cajal benzeri hücre sayıları daha fazla idi.
Özet (Çeviri)
Cajal cells are pacemaker cells regulating gastrointestinal tract motility. Cajal like cells are known to play a role in the regulation of motility in the urinary tract, too. The role of these cells in the testicular tissue is unclear. In this study we aimed to investigate changes in the number and distribution of Cajal like cells in testis biopsies obtained during testicular sperm extraction (TESE) in patients with nonobstructive azoospermia. In this study, 99 cases with nonobstructive azoospermia who underwent TESE were divided into subgroups (19 cases in hypospermatogenesis group, 40 cases in group of maturation arrest, 20 cases in group of Sertoli cell only syndrome, 20 cases in group of testicular atrophy and fibrosis) and 20 cases undergoing TESE due to obstructive azospermia formed the control group. The number and distribution of Cajal like cells were examined with immunohistochemical method using CD117. The number of Cajal like cells were higher in all study groups compared to the control group and this was statistically significant in maturation arrest and Sertoli cell only syndrome subgroups (p< 0.05). Distribution of Cajal like cells were similar to each other in all groups. The increased number of Cajal like cells in nonobstructive azoospermic patients suggest that these cells negatively effect spermatogenesis or they are independent of spermatogenesis. Electrophysiological and electron microscopic studies are needed to define morphology and function of Cajal like cells in the testis, better.