Popüler kültür bağlamında rap müziği dinleyen üniversite gençlerinin bu müziği anlamlandırma ve gündelik yaşam pratiklerine uygulamaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on university students listening to rap music in the context of popular culture on making meaning of the music and its applications to daily life practices
  1. Tez No: 812660
  2. Yazar: SEBLA ÜNAL ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda ülkemizde dinlenme oranlarında oldukça yüksek bir artış olan Türkçe rap müziği toplumun hemen her kesimine yayılmış durumdadır. Çizgi filmlerden reklam müziklerine gündelik yaşamın her noktasında var olan rap müziği daha çok genç kesim tarafından dinlenmektedir. Gençlerin sadece dinlemekle kalmayıp gündelik yaşam pratiklerini de şekillendirdikleri rap müziği, giyimden saç stiline, iletişim dilinden düşünce yapılarına kadar her alana nüfuz etmiştir. Çalışmamız bu noktada Türkçe rap müziği dinleyen Üniversitede öğrenim gören gençlerin bu müziği nasıl anlamlandırdığı, gündelik yaşam pratiklerine nasıl ve ne kadar aktardıkları üzerine yoğunlaşmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmada, katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşme formu üzerinden yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Gömülü teori araştırma desenine dayanan bu çalışmanın verileri, dört kategoride on bir farklı tema altında toplanmıştır. Çalışmaya katılan Üniversiteli gençlerin Türkçe rap müziği belirli bir amaca ulaşmak için bir yöntem ya da strateji oluşturmak üzere dinlemeleri arasındaki bağlantı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu anlamda çalışma sonucunda gençlerin Türkçe rap müzik dinlerken geliştirdiği dört farklı strateji bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamıza katılan ve Türkçe rap müziği dinleyen gençlerin uyguladığı stratejiler sırasıyla birinci olarak rap müziği anlamlandırmak ve hayatlarının merkezine yerleştirerek tüm hayatlarını ve gündelik yaşam rutinlerini şekillendirmek. İkinci olarak toplumsal hayattan uzaklaşmak için bu müziğe yönelmek. Üçüncü olarak popüler kültür ürünü olarak topluluğa girmek ve aidiyet duygusu yaşamak için rap müziğini tercih etmek. Dördüncü ve son olarak ise rap müziğini içselleştirerek kendi benliklerini görünür kılmak üzere rap müziği dinledikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ever increasingly in our country of late years, Turkish rap music has become widespread almost at all level of the society. Existing in every sphere of life, it is listened to by the youngsters in the main. All pervasive as clothing, hairstyles, communication language, mindsets, this music shapes the young not only music listening habits to but also influence their daily living practices. In this context, this study centred on how young university students listening to Turkish rap music make sense of it, how and how much they transfer it to their activities of daily living. In this study, in which qualitative research method was used, face-to-face interviews were conducted with the participants through a semi-structured interview form. The data obtained were evaluated with content and descriptive analysis methods. The data of the research carried out within the scope of grounded theory were collected under eleven different themes in four categories. The data of this study, which is based on grounded theory research design, were collected under four categories and under eleven different themes. It has been tried to reveal the link between participants listening to Turkish rap music on purpose to create a method or strategise to achieve a certain goal. In this sense, as a result of the study, it was inferred that there are four different strategies developed by young while listening to Turkish rap music. These strategies are respectively; to give meaning to rap music and to shape their whole lives and daily life routines by placing it at the centre of their lives; to gravitate to this music to estrange from social life; to opt rap music to initiate into community as a product of popular culture and to experience a sense of belonging; to listen to rap music to make their self visible by interiorizing rap music.