Pediatri acil servisine başvuran hasta yakınlarının fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical activity and quality of lifelevels of relatives of patients applied to pediatricemergency department
  1. Tez No: 812661
  2. Yazar: EYYÜP DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DEDEOĞLU DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, pediatrik acile başvuran hasta yakınlarının fiziksel aktiviteye bağlı yaşam kalitesinin incelenmesidir. Bu çalışmanın önemini ise çalışmanın uygulandığı örneklemin farklı olması, farklı bir veri toplama aracının kullanılması oluşturmaktadır. Araştırma da öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada nicel bir yöntem kullanılmıştır. Bu amaçla araştırma, İstanbul'da bulunan bir eğitim araştırma hastanesinde pediatri acile başvuran hasta yakınlarından tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen katılımcılara anket yöntemi ile Şubat-Nisan 2023 tarihleri arasında veri toplanmıştır. Araştırmanın örneklem sayısının belirlenmesi güç analizi istatistiğinden yararlanılmıştır. Buna göre %95 güven (1-α), %95 test gücü (1-β) ve d=0.5 etki büyüklüğü korelasyon testi analizine göre her bir grupta alınması gereken yeterli örnek sayısı 383 olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi' ve 'SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeğin' den yararlanılmıştır. Verilerin analizinde SPPS 21 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum olarak verilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına göre, düzenli egzersiz yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri, yaşam kaliteleri ve cinsel sağlık algıları daha yüksektir ve bu fark, düzenli egzersiz yapmayanlara göre istatistiksel yönden anlamlı olarak çıkmıştır. Bu sonuç, egzersizin sağlık üzerindeki olumlu etkilerini desteklemektedir. Benzer şekilde, spor yapılacak alanı bulunan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri, yaşam kaliteleri, ruhsal sağlıkları ve cinsel sağlık algıları daha yüksektir ve bu fark, spor yapılacak alanı bulunmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlıdır. Bu sonuç da egzersiz yapmanın ve spora olan erişimin sağlık ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity-related quality of life of patients' relatives who applied to the pediatric emergency department. The importance of this study is that the sample in which the study is applied is different and that a different data collection tool is used. In the research, first of all, a literature review was made. A quantitative method was used in the research. For this purpose, data were collected between February and April 2023 by questionnaire method, from the relatives of the patients who applied to the pediatric emergency department in a training and research hospital in Istanbul, by means of random sampling. Power analysis statistics were used to determine the sample size of the study. Accordingly, according to 95% confidence (1-α), 95% test power (1-β) and d=0.5 effect size correlation test analysis, the sufficient number of samples to be taken in each group was determined as 383. International Physical Activity Questionnaire and SF-36 Quality of Life Scale were used as data collection tools. SPPS 21 program was used in the analysis of the data. Descriptive data are given as numbers, percentages, mean, standard deviation, minimum and maximum. According to the findings of this study, individuals who exercise regularly have higher physical activity levels, quality of life and sexual health perceptions, and this difference is statistically significant compared to those who do not exercise regularly. This result supports the positive effects of exercise on health. Similarly, individuals who have an area to do sports have higher physical activity levels, quality of life, mental health and sexual health perceptions, and this difference is statistically significant compared to those who do not have an area to do sports. This result points to the effects of exercise and access to sports on health and quality of life.