Diabetik maküla ödemli hastalarda seröz maküla dekolmanının koroidal vasküler indeks üzerine etkisi
The effect of serous macula detachment on coroidal vascular index in patients with diabetic macula edema
  1. Tez No: 812690
  2. Yazar: AYŞENUR PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER SIRAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Diabetik maküla ödeminde koroidal vasküler sistemin seröz maküla dekolmanı oluşumundaki rolünü incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Haziran 2018-Haziran 2022 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina Birimi'ne başvuran, hastaların retrospektif taraması yapıldı. 90'ı diabetik maküla ödemi olup seröz maküla dekolmanı olmayan ve 36'sı diabetik maküla ödemi ve seröz maküla dekolmanı olan 126 hasta çalışmaya dahil edildi. Optik koherens tomografiye göre diabetik maküla ödemi olup seröz maküla dekolmanı olmayanlar grup 1,diabetik maküla ödemi ve seröz maküla dekolmanı olanlar grup 2 olarak incelendi. Grupların, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ile göz içi basıncı (GİB)değerleri incelendi. Grupların çekilen EDİ-OKT görüntüleri incelenerek santral maküla kalınlığı (SMK), subfoveal koroid kalınlığı (SFKK), subfoveal 1500 mikron alanın nazal(SFNKK) ve temporal(SFTKK) sınırındaki koroid kalınlıkları ile submaküler 6000 mikron alanın nazal (SMNKK) ve temporal (SMTKK) sınırındaki koroid kalınlıkları, subfoveal ve submaküler koroidal vasküler indeks(KVİ) verileri değerlendirildi Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 59'u (%47,6)kadın,67'si(52,4) erkekti. Hastaların ortalama yaşı 63,79±8,12 yıl olarak bulundu. Çalışmaya dahil edilen gözlerin 69'u (54,8) sağ göz,57'si(45,2)sol göz olarak tespit edildi(p=0,910).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: We aimed to investigate the role of the choroidal vascular system in the formation of serous macular detachment in diabetic macular oedema. Materials and Methods: A retrospective review of patients admitted to the Retina Unit of the Ophtalmology Department of Kayseri City Training and Research Hospital between June 2018 and June 2022 was performed.126 patients, 90 of whom had diabetic oedema without serous macular detachment and 36 of whom had diabetic macular oedema and serous macular detachment, were included in the study. According to optical coherence tomography, patients with macular oedema without serous macular detachment were divided into group 1 and patients with diabetic macular oedema and serous macular detachment were divided into group 2.Best corrected visual acuity(BCVA) and intraocularpressure (IOP) values of the groups were analysed.Central macular thickness (CMT) subfoveal choroidal thickness (SFCT), choroidal thickness at the nasal (SFNCT) and temporal (SFTCT) borders of the subfoveal 1500 micron area, choroidal thickness at the nasal(SMCNT) and temporal (SMTCC) borders of the submacular 6000 micron area subfoveal and submacular choroidal vascularity index (CVI). Results: The mean age of patients was 63,79±8,12 years,59 (%47,6) were female and 67(%52,4) were male. Among the eyes included in the study,69 (%54,8) were right eyes and 57(%45,2) were left eyes (p=0,910).