Diyabetik makuler ödemli hastalarda anti-VEGF tedaviye yanıtı etkileyen faktörlerin OKT ile değerlendirilmesi: Sonuç görme keskinliği-OKT ilişkisi
The evaluation effective factors in anti-VEGF treatment response with OCT in patients with diabetic macular edema (DME): final visual acuity-OCT relationship
- Tez No: 504579
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Diyabetik makula ödemi (DMÖ) tespit edilen hastalarda, intravitreal anti-VEGF tedavisi öncesi Optik Koherens Tomografi (OKT) kesitlerinden elde edilen bulguların sıklığını belirlemek, bu bulgular ile final görme keskinliği ve enjeksiyon sayısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmamız Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina biriminde Ocak 2013 ile Nisan 2017 tarihleri arasında DMÖ tanısı alarak intravitreal ranibizumab tedavisine başlanan hastaların dosya ve OKT görüntülerinin taranmasıyla oluşturuldu. Dosya kayıtlarından hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, gözün tarafı (sağ/sol), ek sistemik hastalık varlığı), en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri ve HbA1c değerleri kaydedildi. Daha önce fokal lazer fotokoagülasyon (LFK) tedavisi yapılıp yapılmadığı, katarakt cerrahisi geçirip geçirmedikleri değerlendirildi. Hastaların başvuru anındaki SD-OKT (Spektral Domain Optik Koherens Tomografi) görüntüleri; santral foveal kalınlık, seröz makula dekolmanı, yüzeyel ve derin sert eksüda, vitreomaküler adezyon, traksiyon ve epiretinal membran varlığı açısından değerlendirildi. Bunun yanısıra elipsoid zon ve retina iç tabakalarının düzenliliği de incelendi. Bu bulguların sıklığı, görme keskinliği ve enjeksiyon sayısı ile ilişkileri incelendi. Bulgular: Çalışmamıza 191 hastanın (104 erkek, 87 kadın) 296 gözü dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 60.96 ± 8.58 yıl idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama takip süresi 19.61 ± 9.31 ay iken, ortalama uygulanan enjeksiyon sayısı 5.92 ± 2.77 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To identify the prevalence of findings from optical coherence tomography (OCT) sections before intravitreal anti-VEGF treatment in patients with diabetic macular edema (DME), and to evaluate the relationship between these findings and final visual acuity and number of injections. Materials and Methods: Our retrospective study was carried out by scanning file and OCT images of patients who started intravitreal ranibizumab treatment after DME diagnosed between January 2013 and April 2017 in Mersin University Faculty of Medicine Ophthalmology Department, Retina Unit. The demographic characteristics of the patients (age, gender, visual side (right / left), presence of systemic disease), best corrected visual acuities and HbA1c values were recorded from the file records. Previously, it was evaluated whether focal laser photocoagulation (LFK) treatment and cataract surgery were performed or not. The SD-OCT findings (Spectral Domain Optical Coherence Tomography) at the time of presentation such as central foveal thickness, presence of serous macular detachment, presence of superficial or deep exudate, presence of vitreomacular adhesion or traction, presence of epiretinal membrane were recorded. In addition, the regularity of the ellipsoid zone and the inner layers of the retina was also studied. The frequency of these findings, the relationship between these findings and final visual acuity and number of injections were examined. Results: The study included 296 eyes of 191 patients (104 male, 87 female). The mean age of the patients was 60.96 ± 8.58 years. The mean follow-up period of the patients included in the study was 19.61 ± 9.31 months. The average number of injections was 5.92 ± 2.77.