Diabetik hastalarda maküla ödemine eşlik eden seröz dekolman sıklığı ve bevacizumab enjeksiyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
The frequency of serous macular detachment and the efficacy of intravitreal bevacizumab injection in patients with diabetic macular edema
- Tez No: 376918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında diyabetik hastalarda maküla ödemine eşlik eden seröz maküler dekolman sıklığını ve bu hastalarda intravitreal bevacizumab (İVB) enjeksiyonunun görme keskinliği (GK), göz içi basıncı (GİB) ve santral maküler kalınlık (SMK) üzerine olan etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Retina Biriminde Eylül 2011 ile Ocak 2013 tarihleri arasında takip edilen diyabetik maküla ödemi tedavisi için en az 3 İVB enjeksiyonu yapılmış, yaşları 44-78 arasında değişmekte olan 32 (% 40,5) erkek ve 47 (% 59,5) kadın olmak üzere toplam 79 hastanın 79 gözü çalışmaya dahil edildi.Tüm hastalardaki seröz maküler dekolman sıklığı belirlenerek seröz maküler dekolman olanlar (grup 1) ve olmayanlar (grup 2) şeklinde iki grup oluşturuldu.Takip kriterleri olarak en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basıncı (GİB) ve optik koherens tomografi (OKT) ile ölçülen santral maküler kalınlık (SMK) belirlendi ve iki grup birbiriyle kıyaslandı. Bulgular: Tüm hastalardaki seröz maküler dekolman sıklığı % 41,8 idi. Seröz maküler dekolman olanlar grup 1(33 göz) , olmayanlar ise grup 2 (46 göz) olarak isimlendirildi. Enjeksiyon öncesi grup 1 deki EİDGK 0,85±0,39 logMAR iken grup 2 deki EİDGK 0,86±0,44 logMAR idi.Gruplar arasında İVBE öncesi EİDGK açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). İVBE sonrası 1.3. ve 6. aylardaki EİDGK açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Gruplar arasında İVBE öncesi EİDGK ve İVBE sonrası son EİDGK farkı açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). İVBE öncesi ortalama SMK grup 1 de 570,21±129 µ , grup 2 de 519,78±117,25 µ idi.İVBE öncesi SMK lar bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). İVBE sonrası 1., 3., ve 6. aylarda yapılan muayenelerde de iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. İVBE öncesi ortalama GİB grup 1 de 17,30±2,72 mmHg, grup 2 de 17,52±2,61 mmHg idi. Gruplar arasında İVBE öncesi GİB açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). İVBE sonrası 1., 3., ve 6. aylarda ölçülen GİB açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Tüm hastalardaki İVBE öncesi ort EİDGK 0,85± 0,42 logMAR, 6.aydaki EİDGK 0,85±0,95 logMAR idi. İki değer birbirinden istatistiksel olarak farklı değildir. Çalışmamızda başlangıçta 540,85±124,27 µ olan SMK, 6. ayda 400,13±94,79 µ'a gerilemiştir. Başlangıçta 17,43±2,04 mmHg olan GİB,6 ay sonunda 19,33±3,03 mmHg değerine yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The frequency of serous macular detachment accompanying diabetic macular edema (DME) and the efficacy of intravitreal bevacizumab (IVB) injection on best corrected visual acuity (BCVA) , intraocular pressure (IOP) and central macular thickness (CMT) in the treatment of DME were investigated in this study. Material and method: A total of 79 eyes of 79 patients who underwent ophthalmic examination and treated with IVB injection at least for 3 times for DME in our retina clinic in the Department of Ophthalmology, Dicle, University medikal faculty between september 2011 and january 2013 were included to the study. The frequency of serous macular detachment has been found in all patients. All patients divided into two groups as group 1 ( patients who had serous macular detachment) and group 2 (who didn't have serous macular detachment). The BCVA, IOP, CMK(measured by optic coherence tomography) were determined as follow up criteria and two groups compared with each other. Findings: The frequency of serous macular detachment was % 41,8. Group 1 included 33 patients (25 female,8 male) , group 2 included 46 patients (23 female, 23 male). The mean age of group 1 and group 2 , 60,61±7,74 years, 61,54±8,10 years, respectively. There was no statistically significant difference in terms of mean age between two groups. Before the injection the BCVA of group 1 and group 2 ; 0,85±0,39 logMAR and 0,86±0,44 logMAR, respectively. No statistically significant difference was observed between two groups in terms of BCVA before injection. There were no statistically significant diferences 1., 3., 6., months measurements between two groups in terms of BCVA. The mean SMK in group 1 and group 2 ; 570,21±129 µ and 519,78±117,25 µ, respectively, before injection. There was no statistically significant difference between two groups in terms of SMK before injection. The mean SMK measured in two groups at 1., 3., and 6. months were not statistically different from each other. Before injection the mean IOP of group 1 and group 2 were 17,30±2,72 mmHg and 17,52±2,61 mmHg , respectively. No statistically significant difference was observed between two groups in terms of IOP. There was no statistically significant difference in terms of IOP measured 1.,3., and 6. months in two groups. The mean BCVA of all patients was 0,85±0,42 logMAR before injection and the mean BCVA measured at 6. month was 0,85±0,92 logMAR. There was no statistically significant difference between these two measurement. The mean SMK of all patients was 540,85±124,27 µ before injection and was 400,13±94,79 µat 6. month. The SMK decreased after IVB injections. This was statistically significant. The mean IOP was before injection 17,43±2,04 mmHg and 19,33±3,03 mmHg at 6. month . There was statistically significant difference between pre injection IOP and 6. month IOP .The mean IOP increased with IVB injections.