20-45 yaş arası bireylerde duyguları ifade etmenin, psikolojik sağlamlık düzeyi ve somatizasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi
The examination of the effect of expressing emotions on the level of psychological resilience and somatization in individuals between the ages of 20 and 45
  1. Tez No: 812696
  2. Yazar: BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, 20-45 yaş aralığındaki bireylerde duyguları ifade etmenin, psikolojik sağlamlık düzeyi ve somatizasyon üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya 181 kadın ve 128 erkek olmak üzere toplam 309 kişi katılmıştır. Katılımcılara uygun örnekleme yöntemi ile ulaşılmış ve araştırmada; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Duyguları İfade Etme Ölçeği, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Somatizasyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 24.0 programında yapılmış ve analizlerde Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve çoklu doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; duyguları ifade etmenin alt boyutları ile Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği arasında pozitif yönlü ve zayıf, yakınlık duygu ifadesi ile Somatizasyon Ölçeği arasında negatif yönlü ve zayıf, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile Somatizasyon Ölçeği arasında negatif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Duyguları ifade etmenin, psikolojik sağlamlık ve somatizasyon üzerindeki etkisini incelemek amacıyla kurulan model istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar; literatür incelemesi dikkate alınarak tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of expressing emotions on the level of psychological resilience and somatization in individuals between the ages of 20 and 45. A total of 309 people, including 181 women and 128 men, participated in the research. The participants were reached by convenience sampling method and in the research, Socio-demographic Information Form, Expression of Emotions Scale, Adult Psychological Resilience Scale and Somatization Scale were used. The analysis of the data was performed in SPSS 24.0 program and Independent sample t- test, One-Way Anova, Pearson Correlation Analysis and multiple regression model were used in the analyses. According to the research results, a positive and weak relationship was found between the subdimensions of the Expressing Emotions Scale and the Adult Psychological Resilience Scale, a negative and weak relationship between the proximity emotion expression and the Somatization Scale, a negative and moderately strong relationship between the Adult Psychological Resilience Scale and the Somatization Scale. The model established to examine the effect of expressing emotions on psychological resilience and somatization was found to be statistically significant. The results obtained from the research were discussed by taking into account the literature review and suggestions were made for future studies.