Birinci büyük azı dişlerin dental gelişimlerinin ektopikerüpsiyon üzerine etkisinin radyografik olarakdeğerlendirilmesi
Radiographic evaluation of the effect of dentaldevelopment of permanent first molars on ectopic eruption
  1. Tez No: 812697
  2. Yazar: MEHRAN MOGHBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞEN TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Daimi birinci molar (DBM) dişlerin ektopik erüpsiyonu ile bu dişlerin diş gelişim düzeyi arasındaki ilişkinin radyografik olarak değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran 5-9 yaş arası toplam 15.332 çocuk hastanın (6116 kız, 9216 erkek) panoramik radyografi değerlendirildi. Ektopik sürme olgularında en sık hangi dişlerin ektopik olarak sürdüğü, hangi cinsiyet ve yaşta daha sık görüldüğü, simetrik dağılım sergileyip sergilemediği, ektopik sürmenin şiddeti değerlendirildi. Asimetrik ektopik sürme vakalarında, hem ektopik sürmüş, hem de normal sürmüş dişlerde DBM'lerinin diş gelişim aşamaları Nolla yöntemine göre karşılaştırıldı. Ayrıca alt çenedeki ektopik erüpsiyon olgularında diş gelişimi Cameriere metodu ile de karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde ki-kare testi ve t-testi kullanıldı. Bulgular: Toplam 315 olguda ektopik erüpsiyon tespit edildi ve DBM'lerde ektopik erüpsiyon görülme sıklığı %2,05 olarak hesaplandı. Ektopik erüpsiyon olgularının %54,8'i erkek ve %45,2'si kız olarak belirlendi ve cinsiyete göre fark gözlenmedi (p>0,05). Bu olgularda toplam 429 DBM'nin ektopik erüpsiyonda sürdüğü gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To radiographically evaluate the relationship between ectopic eruption of permanent first molars and the level of tooth development of these teeth radiographically. Methods: In the present study a total of panoramic radiographs of 15.332 patients (6116 females, 9216 males) aged from 5 to 9 years old who attended Ondokuz Mayis University, Faculty of Dentistry was evaluated. In cases of ectopic eruption, which teeth erupted ectopically most frequently, in which gender and age it was more common, whether it exhibited symmetrical distribution, and the severity of ectopic eruption were recorded. In asymmetric ectopic eruption cases tooth development stages of both ectopicaly erupted and normally erupted teeth were compared according to the Nolla method. In addition, tooth development in cases of ectopic eruption in the mandible was also evaluated comparatively with the Cameriere method. Chi-square test and t-tests were used in the statistical analysis of the data. Results: A total of 315 cases were diagnosed with ectopic eruption, and frequency of ectopic eruption was calculated as 2,05%. Of these 54.8% of ectopic eruption cases are belong to male and 45.2% are female The difference between genders was not statistically significant (p>0,05). A total of 429 ectopic PFMs were detected and 83% (370) of them were located in maxilla and 17% (59) of them were in the mandible.