Ziya Gökalp'e göre Türk aile yapısı
The Base of Turkish family according to Ziya Gökalp
- Tez No: 81270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SAİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Ziya Gökalp'in Türk Aile Yapısı ve Türk Ailesi ile ilgili bilgi, bulgu ve görüşleri yansıtılmaya çalışıldı. Bu sebeple Kültür ve Sosyal Yapı ile ilgili bilgiler verilerek, Aile biçimleri, geçmişten günümüze Türk Aile Yapısı, diğer milletlerdeki aile yapılarına değinilerek, Ziya Gökalp'in Türk Ailesi ile ilgili fikirleri verilmeye çalışıldı. Ailenin mutlu ve sağlam olması, güçlü devlet ve millete götürür. Ziya Gökalp'in görüş ve Düşünceleri Milli Kültür çerçevesinde ele alışının ve günümüzdeki bazı görüş ve fikirlere ışık tutmasının yanında gelecekte de Türk aile yapısının nasıl olması gerektiği hususu üzerinde durulmaya çalışıldı. Türk toplumunun sahip olduğu kültür, geçmişten günümüze kadar Türklerin büyük medeniyetler ve devletler kurmasına yol açmıştır. Türk ailesi ise; bu kültürde çok önemli bir yer tutmaktadır. Gökalp Türk Aile Yapısının sahip olduğu mükemmelliğin yanında, yabancı kültürlerden gelen etkilerle kimi zaman bu yapıya uymayan unsurların girdiğini ve sıkıntı yaşandığını; ancak bu dönemleri geçiren Türk Aile Yapısının genel olarak değişmediğini belirtmektedir. Batı toplumlarında görülen pek çok sosyal sorunun aile yapılarında oluşan değişiklik ve bozukluklardan kaynaklandığı bilinmektedir. Bu sorunlar ülkemizde de görülmeye başlamıştır. Gökalp Öz kültüre dayalı ve yabancı kültürlerden etkilenmeyen bir aile düşünmüş ve bu konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini belirtmiştir. Bu çalışmada Gökalp'in görüş ve düşünceleri belirtilmeye çalışılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was tired to introduce about the base of the Turkish Family and they collected knowledge about the culture of the Turkish people. It was tired to work about the base of the knowledge culture which are the made of the Turkish people. They will give knowladge about the thoughts of the Ziya Gökalp and knowladge of the culture of the Turkish people from last until norm. if the family becomes srong and happy, a big and strong goverment will happen. Nowadays the Thoughts of teh Ziya Gökalp helps us about the national of the culture and how we can practise our culture and toughts now and in the future. The culture which the Turkish people has, gave different ways, to found big civilizations and goverments. Gökalp explained that the perfect of the Turkish people constructive of the Turkish people didn't break down against the foreign Cultures which came up in to the our family. It is known that a lot of social problems which are seen at the bad constructive of the family of the west people it is known that because of the ruin of the family of the west people, big problems like these in our cowntry. Gökalp pointed out his thoughts and mades which wasn't effected by the foreign culture and thinks. Gökalp thought that a family can't be effected by the foreign culture and mades also, he pointed out his thought a in the same way. It is tried to show the studies of the Ziya Gökalp on these working. IX