Hilmi Uran'ın hayatı, görevleri ve eserleri
Hilmi Uran's life, his services and traces
- Tez No: 117850
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
126 ÖZET Mustafa Hilmi Uran, 1886'da Bodrum'da doğdu. Babası Bodrum Belediye Başkanlarından İbrahim Etem Efendi, annesi Nefise Hanımdır. Sudiye Hanımla evli olup; Fatma Güzin, Mehmet Fatin ve Nefise Emel isimli üç çocuk babasıdır. İlk ve orta öğrenimini Bodrum, Sakız, Fethiye ve Demirci'de tamamlayarak 1905'te İzmir İdâdîsi'nden mezun oldu. Aynı yıl Mülkiye Mektebine girerek 1908'de iyi derece ile diploma aldı. Eylül 1908'de İzmir ili Maiyet Memurluğu'nda kaymakamlık stajını tamamlayarak, Aralık 1911 'de Menemen ve Mayıs 1914'te de Çeşme Kaymakamlığına atandı. Menemen Kaymakamlığı döneminde, ilçenin ulaşım ve haberleşme işleriyle ilgilenerek il merkezi İzmir ile bağlantı sağladı. Çeşme Kaymakamlığı döneminde ise, Balkan Harbi'nden sonra başlayan Rum göçünü başarıyla yürüttü ve boşalan Rum evlerine Rumeli göçmenlerini yerleştirdi. Kasım 1917'de 3.Sınıf Mülkiye Müfettişliği'ne atandı. Mülkiye Müfettişi olarak göreve başladıktan kısa bir süre sonra, Bolşevik İhtilâli üzerine ordumuz tarafından işgal edilen Elviye-i Selâse'de (Kars, Ardahan, Batum), Brest-Litovsk Antlaşması gereğince yapılacak plebisit ile görevlendirilen kurulda yer aldı. Bu arada kendisine Kars Livası yönetimi görevi de verildi ve Liva Plebisiti'ni de başarıyla sonuçlandırdı. Kars'ta 8 ay süren bir hizmet döneminden sonra Mülkiye Müfettişliği görevine geri döndü. 1919'da yapılan genel seçimde Son Osmanlı Mebusan Meclisi'ne 1 Şubat 1920'de Muğla Milletvekili olarak katıldı. Hemen hiç bir çalışma imkânı bulamayan bu Meclis'in İngilizlerce dağıtılmasından sonra davet edildiği TBMM'ne ailevî sebeplerden ötürü, Muğla Milletvekili olarak katılamadı ve Anadolu'ya geçerek bir süre Milas'ta komisyonculuk yaptı.127 Daha sonra tekrar idare mesleğine döndü. 11 Kasım 1921 'de İtalyanlardan kurtarılan Antalya Mutasarrıflığı görevine getirildi. Burada da 30 Ağustos 1922'de kazanılan zaferin ardından başlayan Rum göçünü yine başarıyla yönlendirdi. Antalya'nın içme suyu problemini çözmeye çalıştı ve bu işle uğraşırken terfi yoluyla 3 Ağustos 1923'te Adana Valiliği görevine getirildi. Bu dönemde Ankara İstiklâl Mahkemesi'nde yargılanarak ceza aldı ve bu olaydan sonra görevinden 31 Ağustos 1925'te istifa etti ancak, Mahkeme Başkanı Ali (Çetinkaya) Bey tarafından, İdare Meclisi Reisi bulunduğu İthâlat-İhracât Şirketi Umûm Müdürlüğüne getirildi. Nisan 1926'da CHF Adana Bölgesi Müfettişliği'ne atandı. TBMM 3. Dönem Genel seçimlerine katıldı ve 337 oy alarak Adana'dan milletvekili seçildi ve milletvekilliği 4., 5., 6., 7. ve 8. dönemlerde de devam etti. 29.12.1930 - 26.10.1933 tarihleri arasında V. ve VI. İnönü Hükûmetleri'nde Bayındırlık Bakanlığı, 11.11.1938 - 25.01.1939 tarihleri arasında II. Bayar Hükûmeti'nde Adalet Bakanlığı, 20.05.1943 - 07.08.1946 tarihleri arasında II. Saraçoğlu Hükûmeti'nde İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu. İçişleri Bakanlığı döneminde Tetkik Kurulu'nun ve Bakanlık Kütüphanesinin oluşturulması ve İller Bankası'nın kurulmasını sağladı. Üç kez TBMM Başkan Vekilliği, CHP Genel Sekreterliği ve Genel Başkan Vekilliği yaptı. 1950 yılı genel seçimlerini partisiyle birlikte kaybetti. Millî Mücadelenin başlamasından itibaren yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kuruluşunda ve modernleşmesinde idarî ve siyasî her alanda görev alan Hilmi Uran, bu tarihten sonra aktif siyâseti bırakıp, köşesine çekildi ve 21 Ekim 1957 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti. Naaşı Zincirlikuyu Asrî Mezarlığı'na defnedildi.
Özet (Çeviri)
128 ABSTRACT Mustafa Hilmi Uran was bom in Bodrum, in 1886. His father former mayor of Bodrum was ibrahim Etem Efendi and his mother was Nefise Hanım. He was married to SudiyeHanim and had three children named Fatma Güzin, Mehmet Fatin and Nefise Emel. He attanded different elementary schools in Bodrum, Sakız, Fethiye and Demirci after that he graduated from Izmir Lycee in 1 905. He attended to Political Sciences College and graduated from that school in 1 908 with an excellent degree. He completed his preparation for district governer at İzmir Governor's office in September 1908. Then he was appointed as the governor of Menemen in December 1911 and then as the governer of Çeşme in May 1914. During his duty in Menemen, he closely dealt with Menemen's communications and trasportation problems with district center İzmir. During his duty in Çeşme, he successfully managed to relocate emigrants from Rumeli, caused by Balkan war, to abondoned Greek houses in the region. In November 1917, he was appointed as 3 rd class Government Inspector. After a short period, he became member of the special commission, in order to organize a self determination election in the three eastern districts (Kars, Ardahan, Batum), where were recaptured by the Turkish Army after the Bolshevik revolution. In the meantime, he was designated as the governor of Kars district and completed the self- determination elections successfully. After 8 successfull months in Kars, he returned to his duty as Government Inspector. In 1919 elections for the last Ottoman Parliamentary, he was appointed as Muğla Representative. As this parliament cancelled by the British occupation forces of family problems he refused to become a member of Grand National Assembly in Ankara, and he made his living as commissoner in Milas, later he returned his129 government employment as Antalya Governor on 11 th November 1921. There he successfully managed the Greek migration after the 30 th August 1922 victory. He tried to solve Antalya's drinking water problem. In the meantime he was promoted as the Governor of Adana district. During this period he was tried and convicted by the High Court of Ankara and resigned from his position on 31 st August 1925. However he was appointed as the director of Export-Import Company by High Court Judge, Ali Çetinkaya who was member of Board of Directors of the Company. On April 1926, he was appointed as the regional inspector of Adana for the Republican People's Party. He hod taken 337 votes, he became member of Grand National Assembly in third term and continued as member during 4 th, 5 th, 6 th, 7 th and 8 th terms. He was appointed as the minester of Public Works from 29. 12.1930 to 26. 10.1933, during 5 th and 6 th İnönü Cabinets. During second Bayar Cabinet he was appointed as the Minister of Justice between 11. 11. 1938 to 25. 01. 1939. He served as the Minister of interior during the recant Saraçoğlu Cabinet from 20.05.1943 to 07.08.1946. As the minister of interior, he established the evaluation board and the minestry library, and founded the District Bank. He served as deputy head of Grand National Assembly three times and as the General Secretary of Republician People's Party, and as the deputy head of Republician People's Party. He lost the election of 1950 as his party did. Hilmi Uran took over responsibility in both governmental and political areas from the beginning of the National Independence War to the foundation and modernization of young Turkish Republic by Mustafa Kemal Atatürk, and after the 1950 election he left the active political mission. He died of a heart strike on 21 st October 1957. His grave is in Zincirlikuyu Cemetery.