Kent konseylerinin sosyal medyada paydaşlarıyla etkileşimi: Twitter örneği
Engagement of city councils with their stakeholders in social media: Twitter example
- Tez No: 812719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kent konseyleri, yerel düzeyde katılımcı ve müzakereci demokrasiyi destekleyen önemli meclislerdir. Bu meclisler, kentte vatandaşların katılımını artırmak ve yönetişimi sağlamak amacıyla kurulmuştur. Meclislerin etkin bir şekilde paydaşlarla etkileşim kurabilme düzeyleri, faaliyetlerinin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, sosyal medya platformları, etkileşimin kolaylaştırılmasında önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu araçların etkin ve verimli bir şekilde kullanılma düzeyinin analiz edilerek açıklanması da önemli bir konudur. Bu tez çalışması, Büyükşehir, Büyükşehir İlçe ve İl Belediye Kent Konseylerinin, sosyal medya platformlarındaki paydaşlarıyla etkileşim oranlarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, inceleme nesnesi olarak Twitter platformu seçilmiş ve resmi hesapları bulunan kent konseylerinin yorum, beğeni, takipçi ve tweet sayıları analiz edilerek nihai etkileşim puanları hesaplanmıştır. Çalışma bulguları göstermiştir ki; takipçi ve nüfus sayıları ile etkileşim puanları arasında aynı yönde bir ilişki bulunmazken, İl Belediye Kent Konseyleri (23,12), Büyükşehir İlçe Belediye Kent Konseylerinden (22,12), Büyükşehir İlçe Belediyeler ise Büyükşehir Belediye Kent Konseylerinden (8) daha fazla etkileşim puanına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Local councils, known as city councils, are important bodies that support participatory and deliberative democracy at the local level. These councils are established with the aim of increasing citizen participation and ensuring good governance within the city. The level of success in engaging stakeholders while conducting their activities is a significant matter for these councils. In this regard, social media platforms serve as facilitating tools in promoting interaction. Therefore, it is crucial to analyze and explain the effectiveness and efficiency of these tools. Within the scope of this thesis study, the objective is to calculate the extent of interaction between Metropolitan, Metropolitan District, and City Municipal Councils and their stakeholders on social media platforms. To achieve this goal, the official Twitter accounts of the selected council members are analyzed in terms of comments, likes, followers, and tweet counts, with the aim of reaching the final interaction scores. The findings of the study indicate that there is no direct correlation between the number of followers and population, while City Municipal Councils (23.12) have higher interaction scores compared to Metropolitan District Councils (22.12) and Metropolitan Municipal Councils (8).