Rekombinant immunoglobulin G1 monoklonal antikorununKluyveromyces lactis maya ekspresyon sistemi kullanılarak üretimi
Production of recombinant immunoglobulin g1 monoclonal antibodyusing Kluyveromyces lactis yeast expression system
  1. Tez No: 812722
  2. Yazar: SEMA KARABUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN DORUK ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Hedeflerine yüksek afinite ile bağlanan monoklonal antikorlar, pek çok hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda, rekombinant DNA teknolojisindeki gelişmeler, hayvan aşılamasına gerek kalmadan monoklonal antikor üretimini mümkün hale getirmiştir. Memeli hücreleri gibi yaygın kullanılan platformların yanı sıra K.lactis gibi maya türleri de rekombinant protein üretimi için ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, K.lactis maya ekspresyon sistemi kullanılarak yaklaşık 150 kDa büyüklüğünde tam boyutlu trastuzumab üretilmiş ve hücre dışına salgılanması sağlanmıştır. Hafif ve ağır zincir dizileri başarılı bir şekilde pKLAC2 vektörüne klonlanmış ve K.lactis hücrelerine elektroporasyon yoluyla aktarılmıştır. Laktoz içeren BMLY besiyerinde indüklenen kültürde, hafif ve ağır zincir transkriptlerinin başarıyla üretildiği doğrulanmıştır. Trastuzumabın saflaştırılması için amonyum sülfat presipitasyonu ve hidrofobik etkileşim kromatografisi yöntemleri kullanılmıştır. SDS-PAGE ve western blot analizleri ile tam boyutlu trastuzumabın başarıyla üretilip hücre dışına salgılandığı doğrulanmıştır. Ayrıca, MCF7 hücre lizatı kullanılarak, saflaştırılmış trastuzumabın HER2 reseptörüne bağlanabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Monoclonal antibodies that exhibit high affinity towards their targets play a crucial role in the treatment of numerous diseases. Advances in recombinant DNA technology have enabled the production of monoclonal antibodies without the requirement of animal vaccination in recent years. Apart from widely used platforms like mammalian cells, yeast species such as K. lactis have gained prominence in recombinant protein production. In this thesis, full-length trastuzumab which is approximately 150 kDa was produced using safthe K.lactis yeast expression system and secreted out of the cell. The light and heavy chain sequences were effectively cloned into the pKLAC2 vector and then introduced into K. lactis cells through electroporation. Expression of both light and heavy chain transcripts was confirmed through the induction of cultures in BMLY medium containing lactose. Ammonium sulfate precipitation and hydrophobic interaction chromatography methods were used for the purification of trastuzumab. Successful production and extracellular secretion of full-size trastuzumab was confirmed by SDS-PAGE and western blot analysis. Furthermore, using MCF7 cell lysate it has been demonstrated that purified trastuzumab can effectively bind to the HER2 receptor