An asymmetric fuzzy logic controller based MPPT algorithm for PV system
PV için asimetrik bulanık mantık denetleyici tabanlı MPPT algoritması
  1. Tez No: 812746
  2. Yazar: SARMAD KHALID WAHEEB ALDOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yenilenebilir güneş enerjisi sistemleri, fotovoltaik modülleriyle güneş termal enerjisini elektriğe dönüştürür ve böylece güneş ışığını kullanılabilir bir yenilenebilir enerji kaynağı haline getirir. Güneş ışığı fazlasıyla mevcut olup doğal olarak yenilenir. Gelişmiş maksimum güç noktası izleme (MPPT) özelliklerine sahip geleneksel güneş sistemleri, PV hücresinin doğrusal olmayan özellikleri nedeniyle fotovoltaik sistem tarafından sağlanan tüm gücü kullanamaz. Verimli ve düzenli güneş enerjisi sistemleri için optimize edilmiş kontrol algoritmaları ve güçlü MPPT kontrolörleri gereklidir. Bu, en az enerji kaybıyla tüm gücü kullanma önemli bir avantajdır. MPPT kontrolörünün kullanılmasının bir başka avantajı, çok maliyet etkin olmasıdır. Bu çalışmanın ana amacı, MPPT kontrolünü gerçekleştirmek için çeşitli güçlü teknoloji temelli teknikleri karşılaştırmak ve daha iyi sonuçlarla düzenlenmiş bir üretim elde etmektir. MPPT kontrol algoritması, PV dizisinin en yüksek güç yolu üzerinde etkili ve optimum çıkış tepkisiyle kalmasını sağlamak için kullanılmıştır. PV dizisinden mümkün olan en fazla enerji ve gücü çıkarmak ve hızlı ve hassas bir MPPT algoritması sağlamak için etkili bir DC-DC Boost dönüştürücü kullanılmıştır. Güneş enerjisi sistemleri için maksimum güç sağlama mekanizması analiz edilmiştir. Bu çalışmada; MPPT için PI kontrolörü, bulanık mantık ve Adaptive-Network Based Fuzzy Inference System (ANFIS) kullanılmıştır. Üç algoritmanın sonuçları birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable solar energy systems with photovoltaic modules convert solar thermal energy into electricity, making sunlight a viable renewable energy source. Sunlight is available in surplus amounts and can be replenished naturally. Conventional solar systems with advanced maximum power point tracking (MPPT) features cannot utilize all power supplied by the photovoltaic system due to nonlinear properties of the PV cell. Optimized control algorithms and powerful MPPT controllers are essential for efficient and organized solar energy systems. It has the significant advantage of utilizing all the power with minimum energy loss. Another advantage of using an MPPT controller is that it is very cost-effective. The main objective of this study is to compare various powerful technology-based techniques to implement MPPT control and to obtain a regulated production with better results. MPPT control algorithm has been used to maintain the PV array's route of greatest power with an effective and optimum output response. In order to assure a quick and precise MPPT algorithm and to extract the most energy and power possible from the PV array, an effective DC-DC Boost converter has been used. Maximum power-delivering mechanism for solar power systems has been analyzed. In this study; PI controller, fuzzy logic and Adaptive-Network Based Fuzzy Inference System (ANFIS) has been used for MPPT. The results of three algorithms has been compared which each other.