Juvenil idiopatik artritli çocuklarda dental ve periodontal durumların klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Clinical and biochemical evaluation of dental and periodontal conditions in children with juvenile idiopathic arthritis
  1. Tez No: 812748
  2. Yazar: CANSU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı, jüvenil idiyopatik artritin (JİA) ağız sağlığı üzerindeki olası etkilerini belirlemek; ikincil olarak bireylerin tükürük örneklerinde tümör nekrotizan faktör alfa (TNF-α), interlökin-17 (IL-17) ve total antioksidan statusu (TAS) seviyelerini değerlendirerek bu değerler ile klinik parametreler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem Çalışma 117 katılımcı (39 JİA'lı hasta (JİA), 39 sistemik olarak sağlıklı ve gingivitisli (SG), 39 sistemik olarak sağlıklı ve gingivitissiz (S) ve yaş aralığı 8-12) ile yapılmıştır. Demografik veriler, ağız sağlığıyla ilgili anket, tükürük örnekleri, periodontal parametreler [plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondalamada kanama (SK)] ve dental parametreler [Caries Assessment Spectrum Treatment İndeks (CAST), yüz profili (YP), diş oklüzyon ilişkisi (DOİ)] kaydedildi. Tükürük IL-17, TNF-α konsantrasyonları ve TAS , ELISA yöntemi ile incelendi. Bulgular: Gruplar arasında CAST indeksi dağılımında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). JİA grubunda temporamandibular eklem (TME) ağrısı prevalansı gingivitisli ve sağlıklı gruplara göre anlamlı olarak yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is to determine the potential effects of juvenile idiopathic arthritis (JIA) on oral health; secondarily, to evaluate Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-α), interleukin 17 (IL-17), and total antioxidant status (TAS) levels in individuals' saliva samples and examine the relationship between these values and clinical parameters. Materials and Methods: The study was conducted 117 participants (39 patient with JİA, 39 systemically healthy with gingivitis, 39 systemically healthy without gingivitis, age range 8- 12 years-old). Demographic data, oral health related questionnaire, saliva samples, periodontal parameters [plaque index (PI), gingival index (GI) and bleeding on probing (BOP) and dental recordings [Caries Assessment Spectrum Treatment Index (CAST) facial profile (FP), dental occlusion relationship (DOR) were obtained. Concentrations of salivary IL-17, TNF-α and total antioxidant status (TAS) were determined using the enzyme-linked immunosorbent assays. Results: No statistically significant differences were found in distribution of CAST index among the groups (p>0.05). The prevalence of TMJ pain in JIA group was significantly higher than the gingivitis and healthy groups (p0.05).