Jüvenil idiopatik artritli çocuklarda el- el bileği fonksiyonları ile el bileği propriosepsiyonu ve üst ekstremite stabilitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Assess the relationship between hand-wrist functions and wrist proprioception and upper extremity stability in children with juvenile idiopathic arthritis
  1. Tez No: 665289
  2. Yazar: GÖZDE DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı Jüvenil İdiopatik Artrit (JİA) tanılı çocuklarda el bileği proprioseptif etkilenimi ve üst ekstremite stabilitesi ile el-el bileği fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 20 el-el bileği etkilenimi olan JİA, 20 el-el bileği etkilenimi olmayan JİA ve 20 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 60 çocuk alındı. El bileği eklem pozisyon duyusu; fleksiyon, ekstansiyon, radial ve ulnar deviasyon olmak üzere dört yönde eklemi yeniden pozisyonlama hatasının ölçülmesiyle değerlendirildi. Genel fonksiyonel durum, subjektif el fonksiyonları ve objektif el fonksiyonları sırasıyla Çocukluk Çağı Sağlık Değerlendirme Anketi (CHAQ), Duruoz El İndeksi ve Purdue Pegboard testi kullanılarak değerlendirildi. Üst ekstremite stabilitesi ise Statik Skapular Kassal Endurans testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine whether there is a relationship between proprioceptive impairment and upper limb stability and hand-wrist functions in children diagnosed with JIA. A total of sixty children, 20 JIA patient with wrist involvement, 20 JIA patient without wrist involvement and 20 healthy controls, were included in the study. Wrist joint position sense was evaluated by measuring joint re-position error in four movements as flexion, extension, radial deviation and ulnar deviation. General functional status, subjective hand functions, and objective hand functions were assessed by using Childhood Health Assessment Questionnaire (CHAQ), Duruoz Hand Index and Purdue Pegboard Test respectively. Upper limb stability was evaluated by using İsometric Scapular Muscle Endurance Test.