Juvenil idiopatik artritli çocuklarda inspiratuar kas eğitiminin solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve aerobik egzersiz kapasitesi üzerine etkisinin incelenmesi: Tek-kör randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effect of inspiratory muscle training on respiratory muscle strength, pulmonary functions and aerobic exercise capacity in children with juvenile idiopathic arthritis: single-blinded randomised controlled trial
  1. Tez No: 787209
  2. Yazar: DEVRİM CAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma inspiratuar kas eğitiminin (IMT); solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve aerobik egzersiz kapasitesi üzerine etkinliğini araştırmayı amaçladı. En az üç aydır biyolojik ajan kullanan 33 juvenil idiopatik artritli (JİA) çocuk; tedavi grubu (n=17, ortalama yaş: 15,1±2,2 yıl, 12 erkek) ve kontrol grubu (n=16, ortalama yaş: 15,7±1,6 yıl, 11 erkek) olmak üzere ikiye bölündü. Tedavi grubu, sekiz hafta boyunca her gün IMT uyguladı. Başlangıç yükü, maksimal inspiratuar basıncın (MİP) %60'ı olarak ayarlandı ve yük, her iki haftada bir başlangıç yükünün %10'u kadar artırıldı. Kontrol grubuna herhangi bir ek müdahale verilmedi. Zorlu vital kapasite (FVC), bir saniyedeki zorlu ekspiratuar hacim (FEV1), FEV1/FVC oranı, MİP ve maksimal ekspiratuar basınç (MEP); portatif bir solunum fonksiyon testi cihazı ile değerlendirildi. Katılımcıların; maksimum oksijen tüketimleri (VO2zirve), metabolik eşlenik değerleri (MET) ve maksimum kalp atım hızlarını ölçmek için maksimal Kardiyopulmoner Egzersiz Testi uygulandı. Ağrı ve sabah tutukluğu Numerik Puanlama Skalası ile değerlendirildi. Göğüs ekspansiyonu mezura ile ölçüldü. Alt ekstremite fonksiyonel kapasitesi 6 dakika yürüme testi ile değerlendirildi. Çocuklar ve ebeveynleri, çocuğun yaşam kalitesini değerlendirmek için Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri (PedsQL) 3.0 artrit modülünü doldurdu. Katılımcılar başlangıçta ve sekiz haftanın sonunda olmak üzere iki kez değerlendirildi. Başlangıç değerlendirmesinde gruplar arasında fark yoktu. FVC, FEV1, MİP, MEP, VO2zirve ve MET, sekiz haftanın sonunda tedavi grubunda anlamlı şekilde artarken (p0.05). FVC, FEV1, MİP, VO2zirve ve MET'in zaman içindeki değişimi kontrol grubuna göre tedavi grubunda anlamlı şekilde daha fazlaydı (p0.05). IMT, solunum kas gücü solunum fonksiyonları ve aerobik egzersiz kapasitesini iyileştirmek için etkili bir tedavi seçeneği gibi görünmektedir. JİA'lı çocuklar, tedavi programlarına IMT'nin dahil edilmesinden fayda görebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effectiveness of inspiratory muscle training (IMT) in improving respiratory muscle strength, respiratory functions, and aerobic exercise capacity. Thirty-three children with juvenile idiopathic arthritis (JİA) who have been using biological agents for at least three months were divided into two groups as treatment group (n=17, mean age: 15.1±2.2 years, 12 male) and control group (n=16, mean age: 15.7±1.6 years, 11 male). Treatment group performed IMT every day for eight weeks. Initial load was set as the 60% of maximal inspiratory pressure (MIP) and increased by %10 of the initial load every two weeks. Control group received no additional intervention. Forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume in one second (FEV1), FVC/FEV1 ratio, MIP, and maximal expiratory pressure (MEP) were evaluated using a portable pulmonary function test device. Participants preformed a maximal Cardiopulmonary Exercise Test to measure, maximal oxygen consumption (VO2max), metabolic equivalent (MET) and maximal heart rate. The pain and morning stiffness were evaluated by Numeric Rating Scale. Chest expansion was measured with tape measure. Lower extremity functional capacity was assessed with 6 Minute Walk Test. Children and their parents filled out The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) 3.0 arthritis module to evaluate the quality of life of the child. Participants were evaluated twice at the baseline and at the end of eight weeks. There were no between group differences at the time of baseline assessments. FVC, FEV1, MIP, MEP, VO2max, and MET significantly improved at the end of eight weeks in treatment group (p0.05). The difference over time in FVC, FEV1, MIP, VO2max, and MET were significantly superior in treatment group compared to control group (p0.05). IMT seems to be an effective treatment option in improving respiratory muscle strength, respiratory functions, and aerobic exercise capacity. Children with JIA may benefit from including IMT to their treatment programs.