Gençlerin güçlendirilmesinde sosyal girişimlerin rolü üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the role of social enterprises in youth empowerment
- Tez No: 812784
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN KESGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışmada, gençlerin güçlendirilmesi olgusu sosyal hizmet disiplini ve sosyal girişimcilik bağlamında ele alınmaktadır. Çalışmanın temel amacı, gençlerin güçlendirilmesinde bir imkân olarak sosyal girişimlerin rolünü anlamaya çalışmaktır. Araştırmanın amacına uygun olarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş, araştırma verileri derinlemesine mülakatlar yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, gençler için ürün ve hizmet üreten ve merkezleri İstanbul'da bulunan sosyal girişimlerin kurucu ve ekip üyelerinden oluşmaktadır. Saha araştırmasında on bir sosyal girişimi temsilen toplam on beş katılımcı ile görüşülmüştür. Araştırmada, sosyal girişimlerin eğitim, istihdam, finansal destek, yayın ve içerik üretimi, gönüllülük, kültür-sanat etkinlikleri tasarımı, sosyalleşme ve deneyim kazanma konusunda, gençler için yeni nesil ürün ve hizmetler sunduğu, aynı zamanda tüm iş yapış süreçlerinde değer merkezli hareket etmeyi önceledikleri, sosyal fayda misyonu ile hareket ettikleri, dayanışma ve iş birliğini ön plana çıkardıkları görülmüştür. Tüm bu özelliklerin, gençlerin faydalanıcı, gönüllü, topluluk ve ekip üyesi olarak katılımını ve aidiyetini kolaylaştırdığı görülmüştür. Gençlerin sosyal girişimlerin sunduğu ürün, hizmet ve ortamların katkısıyla kendilerini fark ettikleri, özgüven gelişimi ve değerlilik hissi yaşadıkları, yetki ve sorumluluk alarak deneyim kazandıkları, son olarak toplumsal sorumluluk bilinci ve farkındalığı kazandıkları katılımcılar tarafından ifade edilmiştir. Araştırma sonunda, sosyal girişimlerin gençlerin güçlendirilmesinde önemli bir model olabileceği görülmüştür. Araştırmanın, gençlik çalışmaları alanına katkı sunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of youth empowerment is discussed in the context of social work discipline and social entrepreneurship. The study's main purpose is to try to understand the role of social enterprises as an opportunity for the empowerment of young people. The qualitative research method was preferred in accordance with the purpose of the research, and the data were obtained through in-depth interviews. The working group of the research consists of the founders and team members of social enterprises that produce products and services for young people and are headquartered in Istanbul. In the field research, fifteen participants representing eleven social enterprises were interviewed. In the research, it is seen that social enterprises offer new-generation products and services for young people in education, employment, financial support, publication and content production, volunteering, design of culture and arts events, socialization, and gaining experience. It is also seen that they prioritize acting value-centered in all business processes, acting with the mission of social benefit, and emphasizing solidarity and cooperation. All these features facilitated the participation and belonging of young people as beneficiaries, volunteers, community, and team members. The participants have stated that young people realize themselves with the contribution of the products, services, and environments offered by social enterprises, experience self-confidence development and a sense of worthiness, gain experience by taking authority and responsibility, and finally gain social responsibility and awareness. At the end of the research, it was seen that social enterprises could be an essential model for empowering young people. It is hoped that the research will contribute to youth work.