Hemşirelerin kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeler ile ilgili bilgi, tutum ve öz yeterlilik durumlarının araştırılması ve geliştirilmesi
Research and development of nurse's knowledge, attitude and self-efficiency on chemical, biological, radiological and nuclear hazards
  1. Tez No: 812805
  2. Yazar: ABDULLAH AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN NUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hemşirelerin hastanede çalışmaları sırasında birçok tehlike ile karşılaşması üzerinde durulması gereken kritik konulardan biridir. Hemşireler çalışma saatleri içerisinde sürekli olarak radyoaktif maddelere maruz kaldıkları için bazı kimyasallara maruz kalma riski altındadırlar. Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) tehdit ve tehlikeler sağlık kurumlarında hem hastane dışında hem de içinde meydana gelebilecek bir afet türüdür. Bu tezin amacı, hemşirelerin KBRN ile ilgili temel bilgi, tutum ve öz-yeterliklerini ölçmek ve uygun eğitim sonrasında bu bilgi, tutum ve öz-yeterlikteki değişimi belirlemektir. Araştırma evrenini Adıyaman ili ve ilçelerinde görev yapan 1370 hemşire oluşturmaktadır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri kaydedildi ve“Hemşireler İçin Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehlikeler Bilgi, Tutum ve Öz-Yeterlik Ölçeği”uygulandı. Tüm katılımcıların eğitim öncesi ve sonrası KBRN bilgi testi, tutum ve öz-yeterlik ölçeğinden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bulgularımıza göre sağlık personelimizin KBRN olaylarına karşı daha önce eğitim alıp almadığına bakılmaksızın eğitim ihtiyacının devam ettiği görülmektedir. KBRN önemli bir sağlık sorunudur ve sağlık personelini temel ve mezuniyet sonrası eğitimlerde sürekli destekleyerek bu önemli olaylara karşı güncel bilgilerle hazır tutmalıyız.
Özet (Çeviri)
Nurses face many dangers during their work in the hospital, which is among the critical issues that should be emphasized. Because nurses are constantly exposed to radioactive materials during working hours, they are at risk of being exposed to some chemicals. Chemical, biological, radiological, and nuclear (CBRN) threats and hazards are a type of disaster that can occur in health institutions both outside and inside the hospital. This thesis aimed to measure nurses' basic knowledge, attitudes, and self-efficacy about CBRN and to determine the change in this knowledge, attitude, and self-efficacy after appropriate training. The research population comprises 1370 nurses working in Adıyaman province and its districts. The socio-demographic characteristics of the participants were recorded, and the“Chemical, Biological, Radiological, Nuclear Hazards Knowledge, Attitude and Self-Efficacy Scale for Nurses”was applied. A significant difference was found between the scores of all participants from the CBRN knowledge test, attitude, and self-efficacy scale before and after the training. Based on our findings, it is seen that the need for training of our health personnel continues, regardless of whether they have received previous training against CBRN incidents. CBRN is a significant health problem, and we must keep the health personnel ready with up-to-date information against these important events by constantly supporting them in core and post-graduate training.