Remisyon ve psikotik alevlenme dönemlerindeki şizofreni hastaları ile sağlıklı kontrollerde serum USP9X ve HMGB1 düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum USP9X and HMGB1 levels in schizophrenia patients during remission and psychotic flare-up periods compared to healthy controls
  1. Tez No: 812808
  2. Yazar: ZEYNEP BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda şizofreni hastalarında, inflamasyonun geç mediatörlerinden biri olan HMGB1 düzeyi ve nörogelişimsel bozuklukların etiyopatogenezinde suçlanan USP9X düzeyinin şizofreninin iki farklı dönemi, yani akut psikotik alevlenme ve remisyon dönemi ile ilişkisi incelenmiş ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmıştır. Hastanemiz etik kurul onayı ile hastaların ve sağlıklı kontrollerin yazılı aydınlatılmış onamları alınmıştır.Araştırmamıza DSM-5 tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı konulan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden remisyon dönemindeki 53 hasta, akut psikotik alevlenme nedeniyle tedavi gören 53 hasta ve 53 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir.Tüm gönüllülerden 12 saat açlık sonrası, sabah 08.00-10.00 arasında, serum HMGB1 ve USP9X düzeyi ölçmek için venöz kan örneği alınmıştır. Katılımcıların değerleri Gaziantep Üniversitesi Biyokimya laboratuvarında ELİSA yöntemi ile ölçülmüştür. Analizlerde SPSS 22,0 Windows versiyon paket programı ve MedCalc 19.8 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the relationship between HMGB1 levels, which is one of the late mediators of inflammation, and USP9X levels implicated in the etiopathogenesis of neurodevelopmental disorders, in schizophrenia patients during two different periods of the disease, namely acute psychotic flare-up and remission periods, was investigated and compared with healthy controls. Written informed consents were obtained from the patients and healthy controls with the approval of our hospital's ethics committee. A total of 53 patients in remission phase, 53 patients undergoing treatment for acute psychotic flare-up, and 53 healthy controls, diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria and voluntarily agreeing to participate, were included in our study. Venous blood samples were collected from all participants after a 12-hour fasting period, between 08:00-10:00 in the morning, to measure serum HMGB1 and USP9X levels. The values of the participants were measured using the ELISA method at the Gaziantep University Biochemistry Laboratory. SPSS version 22.0 for Windows and MedCalc version 19.8 software packages were used for the analyses.