3-şift balans sayıları üzerine bazı cebirsel özdeşlikler
Some algebraic identities on 3-shift balancing numbers
  1. Tez No: 812814
  2. Yazar: ESRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KARADENİZ GÖZERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, balans sayılarını veren Diofant denklemde birtakım düzenlemeler yapılmak suretiyle elde edilen Diofant denklem kullanılarak oluşturulan şift balans sayıları incelenmiştir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bu çalışmada kullanılan tam sayı dizilerinin tanımları ve bazı cebirsel özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde, balans, Lucas-balans, hemen hemen balans ve şift balans sayıları ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, bu çalışmada kullanılan kaynaklara ve çalışmanın oluşmasında yararlanılan yöntemlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, 3-şift balans sayıları üzerine ayrıntılı bir inceleme yapılarak bu sayılara ait özgün cebirsel özdeşlikler elde edilmiştir. Ayrıca 3-şift Lucas-balans sayıları tanımlanarak bu sayılarla ilgili birtakım cebirsel özelliklere yer verilmiştir. Beşinci bölümde, elde edilen bulguların değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the shift balancing numbers created by using the Diophantine equation obtained by making some adjustments in the Diophantine equation that gives the balancing numbers are examined. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the definitions and some algebraic properties of integer sequences used in this study are given. In the second chapter, basic definitions and theorems about balancing numbers, Lucas-balancing numbers, almost balancing numbers and shift balancing numbers are given. In the third chapter, the sources used in this study and the methods used in the formation of the study are given. In the fourth chapter, a detailed examination of 3-shift balancing numbers are made and the original algebraic identities of these numbers are obtained. In addition, 3-shift Lucas-balancing numbers are defined and some algebraic properties related to these numbers are given. In the fifth chapter, the findings obtained are also evaluated.