İman ve suç ilişkisi
Between belief and crime
- Tez No: 81282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada,“İman ve suç ilişkisi”incelenmiştir. Suçu engellemede imanın rolü var mıdır? Varsa bunun niteliği nasıldır? İman insanda ne gibi bir değişiklik yaparak suç karşısında cay dırıcı olur? anahatlarıyla araştırılmıştır. Çalışma bir giriş iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde iman ve suç kavramları üzerinde durularak, tanımlan ve mahiyetleri araştırılmıştır. Özellikle imanın mahiyeti incelenirken, onun sadece, dil ile ikrar ve kalp ile tasdik olmadığı, insanın yaşam biçiminde temel değişiklikler yapan metafizik boyutlu, inşam her yönden kuşatıcı bir kavram olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca hukukî anlamdaki suç ile dinî anlamda suç olan günahın da bir değerlendirmesi yapılmıştır. Birinci bölümde inşam suça iten sebepler araştırılmış ve bunlar; fizyolojik, psikolojik, sosyo-kültürel sebepler, kitle iletişim araçlarının etkisi, uyuşturucu maddeler ve alkol başlıkları altında izah edilmiştir. İkinci bölümde ise imanın suçu engellemedeki rolü araştırılmıştır. Önce dinin fert ve toplum hayalına etkisi genel bir bakışla izah edildikten sonra, iman esaslan tek tek ele alınarak incelenmiştir. Allah'a iman başlığında; gerçek manada Allah'a inanan ve O'nun emirlerini yerine getiren bir kimsenin, hayat boyu karşılaşacağı her türlü zorluklar ve sıkıntılar karşısında yeis ve ümitsizliğe düşmeden, herhangi bir psikolojik ve sosyolojik yanlış eylemlere sapmadan, Allah'a dayanıp güvenmekle ve O'ndan gelen herşeye rıza gösterip tevekkül ve teslimiyetle huzur bulacağı ve dolayısıyla suçtan ve suç ortamlarına girme ihtimalinin azalacağı vurgulanmıştır. Peygamberlere iman başlığında, Onların hayatlarının insanlık için ideal bir örnek teşkil ettiği, Onlara inanıp, Onlar gibi yaşandığı sürece suç ve suç ortamlarından uzak olunacağı, Meleklere, Kitaplara, Kadere imanın da insanda meydana getireceği müspet vdeğişiklikler incelendikten sonra özellikle, ölümden sonraki gerçek ve ebedî hayat olan Ahirete imanın, insanın bu dünyadaki yaşantısını olumlu yönde etkileyeceği, insan bu dünyada yaşarken, zerre miktarı iyilik ve zerre miktarı kötülüğün Ahirette hesabını vereceği inancının çok etkili ve kuvvetli bir müeyyide olduğu izah edilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the relation between belief and crime has been gone through.The questions; Does belief have any role in preventing committing crime?if there is, what is its feature? What kind of changes can belief make in man as a deterrent from crime? have been pointed out in detail. This study consists of an introduction and two parts. In the introductory part, the terms belief and crime have been explained and their definitions and contents have been searched. Especially, while going through the term belief, it's been emphasized that it's not confirmed only by affirmation through tongue and heart but it's a term, a metaphysical dimension, which makes some major changes in human life and encompasses it from all sides. Moreover, the sin from the point of view of religion and the sin from the point of view of justice have been emphasized, too. In the first part, the reasons causing man to commit crime have been searched and physiological, psychological, socio-cultural reasons, the effects of means of communication have been expounded under the titles of drugs and alcohol. In the second part, beliefs role in preventing one from committing crime has been pointed out. After, first of all, explaining the effects of religion upon man and society through a general look, the fundamentals of belief have been explained in detail one by one. Under the title of belief in Allah, the fact that a man who has a real belief in Allah and obeying His orders, without falling into hopelessness and worry, in front of every kind of difficulty, without going astray due to any sociological or psychological reasons, always seeking for Allah's pleasure and with a full reliance and submission to Allah, can find and be at peace and thus the possibilities of committing crime will decrease, has been emphasized. Under the title of belief in prophets, the fact that lives of prophets are true examples for humanity, having faith in them, as long as one follows vnithem he'll be away from all kinds of crimes and environments of crime and after mentioning about belief in Angels, Scripts, and Destiny, especially belief in the Hereafter which is true and infinite effect positively man's worldly life, and the fact that man will account for every kind of dot-like goodness or badness in the Hereafter, which is a very effective and strong restriction for him, have been expounded. IX