Burun bantlarının aerobik kapasiteye etkisi
  1. Tez No: 81283
  2. Yazar: BÜLENT FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, burun bantlarının, dayanıklılık performansına ve oksijen kullanım kapasitesine etkisini araştırmaktır. Bu çalışmadaki“Shuttle Run”(Mekik Koşu) Testi'ne, 28 antrenmansız erkek ve 18 antrenmansız bayan denek gönüllü olarak katılmışlar; deneklerin yaş, boy ve ağırlık özellikleri alınmıştır. Denekler, burun bandı (Sport Strips, Corbett Lair Inc., Portland, USA) ve burun bandı olmadan bir hafta ara ile shuttle run dayanıklılık testi kullanılarak test edildi. Sonuçlar, bağımlı ve bağımsız“t.”testi kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to investigate the effects of nose strips on the endurance perfonmance and the O2 consumption capacity. 28 untrained male and 18 untrained female were used as subjects in this study. Their age, tall and weight specialities were reported. The subjects performed the“Shuttle run”test with nose strips (sport strips, Corbett Lair Inc, Portland U.S.A.) and without nose strips in one week apart. The results were analyzed by using independent and dependent t.-test.